25 stycznia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?
5 (100%) / 1 głosów

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

Każdy, nawet najbardziej doświadczony kierowca może stać się uczestnikiem wypadku – jeśli nie ze swojej winy, ale innego uczestnika ruchu drogowego. Jeśli w wyniku czyjegoś zaniechania nasz samochód został uszkodzony i wymaga naprawy lub w ogóle nie nadaje się do użytku, mamy prawo do skorzystania z wynajmu auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy. Jak uzyskać takie auto i o czym należy pamiętać?

Auto zastępcze z OC sprawcy – na czym to polega?

Prawo do skorzystania z wynajmu auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy przysługuje wszystkim kierowcom, którzy w wyniku wypadku ponieśli szkodę czasowo lub całkowicie wykluczającą ich auto z użytku. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy przedsiębiorcą i uszkodzone auto było wykorzystywane przez nas w celach służbowych, czy był to nasz pojazd prywatny. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 2011 roku ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić nam pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego, argumentując, że nasze sprawy prywatne możemy załatwiać korzystając z publicznych środków transportu.

Jak wynająć auto zastępcze?

Żeby móc skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy nie musimy informować o tym fakcie ubezpieczyciela. Nie musimy nawet osobiście dopełniać żadnych formalności. Jeśli szkoda została już zgłoszona do ubezpieczyciela, wystarczy, że udamy się do wybranej przez nas wypożyczalni samochodów i na miejscu wypełnimy oświadczenie o ponoszeniu strat. W dokumencie tym podajemy szczegóły dotyczące sprawcy oraz zgłoszenia straty. Wszelkie pozostałe kwestie formalne w związku z wynajmem wypożyczalnia dopełnia w naszym imieniu.

Ograniczenia w wynajmie auta

Wypożyczając samochód na koszt ubezpieczyciela musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Po pierwsze wybrane przez nas auto musi być tej samej klasy, co samochód, który uległ uszkodzeniu – mówi przedstawiciel wypożyczalni Tanieauto24Jeśli będziemy chcieli wypożyczyć auto klasy wyższej, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia związanych z tym kosztów. Zgodnie z prawem firma ubezpieczeniowa ma obowiązek pokrycia kosztów wynajmu do czasu ukończenia napraw naszego auta lub – jeśli samochód w wyniku wypadku uległ całkowitemu zniszczeniu – do momentu kupna przez nas nowego. Pamiętajmy jednak, że nie da się przeciągać okresu wynajmu w nieskończoność. Jeśli ubezpieczyciel wykaże naszą opieszałość w kwestii kupna samochodu lub nadmierne, nie wynikające z przyczyn technologicznych, przeciąganie napraw, może wycofać się z finansowania wynajmowanego auta. Z drugiej strony ubezpieczyciel nie ma prawa narzucać nam żadnych limitów korzystania z auta, np. poprzez określenie ile kilometrów możemy przejechać lub ile godzin możemy spędzać za kierownicą.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu?

Nie w każdym przypadku możemy liczyć na pokrycie kosztów wynajmu przez ubezpieczyciela sprawcy. Może się tak stać, jeśli posiadamy drugie auto, którego możemy używać w naszych codziennych obowiązkach lub kiedy ubezpieczyciel wykaże, że nie korzystamy z samochodu codziennie i nie jest on nam niezbędny do sprawnego funkcjonowania.