mechanik-samochodowy
6 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jak przygotować się na długą podróż samochodem?
5 (100%) / 1 głosów

Jak przygotować się na długą podróż samochodem?

Mapa, nowe części zamienne, płyny eksploatacyjne – to jedne z wielu rzeczach, o których musimy pamiętać przed długą podróżą samochodem. Warto bowiem pamiętać, że spakowanie bagaży to tylko część przygotowań do takiej wyprawy. Aby podróż minęła komfortowo i bezpiecznie, musimy zadbać o stan samochodu i dobrze przygotować się do dłuższej jazdy. Jak to zrobić?

Stan techniczny auta

Sprawne auto to podstawa bezpiecznej podróży. Jeśli zatem od ostatniego przeglądu minęło wiele czasu lub tez jeżeli mamy zaplanowane naprawy albo wątpliwości co do sprawnego działania wszystkich podzespołów, to warto udać się do serwisu z wyprzedzeniem, aby zdążyć poprawić wszystkie usterki czy dokupić i wymienić części zamienne do auta. Koniecznie należy sprawdzić hamulce i opony. Upewnijmy się, że mamy opony dobrane do warunków panujących na drodze, sprawdźmy ciśnienie w kołach oraz stan bieżnika. Nie zapominajmy też o kole zapasowym, a także narzędziach do jego zmiany, takich jak podnośnik czy klucz do kół.

Płyny eksploatacyjne

Wybierając się w podróż musimy być przygotowani na każdą ewentualność, dlatego przed wyjazdem trzeba koniecznie sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. W pierwszej kolejności warto sprawdzić układ chłodzenia i wymienić płyn chłodniczy.  Przed dłuższą trasą dobrym pomysłem może być również wymiana oleju. Ponadto nie zapominajmy o odpowiednio dobranym płynie do spryskiwaczy i oczywiście o wcześniejszym zatankowaniu auta, by w drodze nie przepłacić za paliwo. Warto też przyjrzeć się filtrowi powietrza i w razie czego również go wymienić, co zapewni lepszą pracę silnika.

Co jeszcze?

O czym jeszcze warto pamiętać przed dłuższą podróżą samochodem?

Ruszając  w trasę, koniecznie weźmy ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. – Radzi ekspert ze sklepu motoryzacyjnego CARWIT Auto Części. – Mowa tu nie tylko o prawie jazdy i dowodzie rejestracyjnym, ale także o polisie ubezpieczeniowej. W dłuższą podróż, zwłaszcza za granicę, można wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Na wymagającej trasie przyda się nawigacja GPS lub mapa. Sprawdźmy wyposażenie auta, czyli narzędzia, apteczkę i gaśnicę. Do bagażnika zapakujmy tylko niezbędne rzeczy, aby niepotrzebnie nie przeciążać samochodu. Zadbajmy o odpowiednią widoczność – czysta szyba i odpowiednio dobrane okulary to podstawa. Zaplanujmy częste postoje, by zrelaksować się przed dalszymi etapami podróży. Ważne jest również odpowiednie ustawienie fotela, a także wypoczynek i dobry sen dzień przed wyjazdem. Wszystko to sprawi, że podróż będzie komfortowa i bezpieczna.