19 grudnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?
5 (100%) / 1 głosów

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Pozytywny wynik na egzaminie państwowym przy pierwszym podejściu to marzenie każdego kursanta, które jest ciężkie do zrealizowania, ale nie niemożliwe. Prawo jazdy przydaje się każdemu i jest wymagane w wielu zawodach. Artykuł ten odpowiada na nurtujące pytania – jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy? Na czym polega egzamin? Jak wygląda część teoretyczna i praktyczna?

Z czego składa się egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej w formie pisemnej oraz z części praktycznej, podczas której kursant pokazuje swoje umiejętności kierowania autem w różnych sytuacjach.

Egzamin teoretyczny, czyli test

Od stycznia 2013 roku, aby zaliczyć egzamin teoretyczny, należy zaliczyć kurs z teorii oraz zapoznać się z odpowiedziami na 2500 pytań testowych dotyczących przepisów ruchu drogowego (na sam egzamin składa się  32 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w ciągu 25 minut). Dlaczego aż 2500 pytań? Taka liczba pytań gwarantuje, że kursant te przepisy po prostu zna, a nie nauczył się pytań na pamięć. Trzeba podkreślić, że na odpowiedź na pytanie przeznaczono niewiele czasu, dlatego liczy się szybkość podejmowania decyzji, a co za tym idzie, biegła znajomość przepisów. Jak się przygotować do testu? Uczestniczenie w wykładach przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy, znajomość kodeksu i lektura książek to nie wszystko. Należy też poświęcić dodatkowy czas na zapoznanie się z poszczególnymi pytaniami. Cała ich baza jest  dostępna na wielu stronach internetowych, między innymi na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Warto korzystać z gotowych testów, uczyć się działami i zapoznawać się z uzasadnieniami do odpowiedzi.

Egzamin praktyczny

O część praktyczną zapytaliśmy instruktora ze Szkoły Nauki Jazdy PZM, działającej w Chełmie i w Lublinie: Część praktyczna składa się z placu manewrowego (gdzie egzaminator sprawdza też umiejętność obsługi technicznej samochodu) oraz jazdy po mieście. 30 godzin wymaganych przez prawo zajęć praktycznych to często za mało, żeby poczuć się pewnie za kierownicą i zdać egzamin. Warto wtedy skorzystać z możliwości wykupienia w szkole nauki jazdy dodatkowych godzin.  Wybierając instruktora, warto zwrócić uwagę na doświadczenie, ale też cierpliwość oraz wyrozumiałość w stosunku do kursantów, a także wysoki poziom kultury osobistej. Dobra szkoła nauki jazdy jest tu gwarantem sukcesu.

A kiedy egzamin jest tuż za rogiem, warto w przeddzień porządnie się wyspać, w dniu egzaminu unikać kofeiny, a sam egzamin potraktować jak przejażdżkę z życzliwym pasażerem, któremu zależy na bezpiecznym dotarciu do celu.