27 listopada 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Gdzie zaopatrzyć się w części zamienne do ciężarówek?
5 (100%) / 1 głosów

Gdzie zaopatrzyć się w części zamienne do ciężarówek?

Samochody ciężarowe są narażone na dużo większe obciążenia, niż pojazdy osobowe, są również znacznie intensywnie eksploatowane. Nic dziwnego zatem, że wymagają lepszej i tym samym droższej konserwacji. Dotyczy to między innymi regularnego serwisowania oraz wymiany zużywających się części. Gdzie najlepiej zaopatrywać się w komponenty? Czy opłaca się inwestować w zamienniki?

Części oryginalne czy zamienniki?

Kiedy dana część samochodu ulegnie uszkodzeniu lub w wyniku zużycia kwalifikuje się do wymiany, wielu kierowców staje przed dylematem: czy nabyć oryginalne części zamienne sygnowane logo marki producenta auta, czy może warto zdecydować się na któryś z kilku rodzajów zamienników. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Części oryginalne to najdroższy segment produktów z tej kategorii dostępnych na rynku, ponadto są one zwykle dostępne wyłącznie w serwisach zajmujących się naprawami aut konkretnych marek. W zamian za wysoką cenę otrzymujemy jednak najwyższej jakości towar, który został przed dopuszczeniem do obrotu sprawdzony przez instytucje certyfikujące. Ponadto używając części oryginalnych mamy pewność, że nasz pojazd zachowuje gwarancję, jest to zatem zakup polecany przede wszystkim właścicielom aut stosunkowo młodych, pozostających w okresie gwarancyjnym.

Spośród zamienników, czyli części nieoryginalnych na uwagę zasługują tzw. części OEM (Original Equipment Manufacturer) – są to części wytwarzane przez te same firmy, które dostarczają części do fabrycznego aut. Pod względem jakości materiałów, technologii wykonania i parametrów technicznych niczym nie różnią się od oryginałów – posiadają nawet te same certyfikaty. Jednocześnie są dużo tańsze i lepiej dostępne, możemy je bez problemu zakupić w Internecie. Ich wadą jest jednak fakt, że po zamontowaniu mogą stać się pretekstem do unieważnienia gwarancji na samochód, bowiem producent auta może uznać, że problemy z pojazdem wynikają z korzystania z nieautoryzowanych przez niego komponentów.

Gdzie zaopatrywać się w części zamienne?

To, gdzie warto kupować części, zależy od tego jakiego rodzaju komponenty są nam potrzebne. Części oryginalne zwykle dostępne są w autoryzowanych serwisach bądź u wybranych dystrybutorów takich jak firma Nijhof Wassink, która dodatkowo specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości części używanych, pozyskiwanych z samochodów uszkodzonych. Należy liczyć się z tym, że nie wszystkie części oryginalne są dostępne od ręki i niekiedy trzeba je zamówić. Zamienniki OEM są lepiej dostępne, choć należy liczyć się z tym, że w autoryzowanych serwisach możemy mieć problem z ich zamontowaniem.