felgi-samochodowe
29 stycznia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Felgi stalowe czy aluminiowe – które lepsze?
5 (100%) / 1 głosów

Felgi stalowe czy aluminiowe – które lepsze?

Nierzadko właściciel samochodu staje przed dylematem, jakie felgi wybrać. Mówi się, że np. felgi stalowe są bardziej podatne na uszkodzenia, a z kolei felgi aluminiowe – trudniejsze w czyszczeniu. Czy faktycznie tak jest? W powszechnej opinii krąży wiele mitów, dlatego warto dowiedzieć się, jakie konkretnie zalety i wady mają felgi aluminiowe oraz felgi stalowe, a także jakie, w ostatecznym rozrachunku, będą lepszym wyborem.

Felgi aluminiowe i stalowe – wytrzymałość i regeneracja

Porównując felgi aluminiowe ze stalowymi, często podaje się argument, że te pierwsze mają krótszą żywotność, gdyż są zbyt miękkie na polskie drogi. Warto wiedzieć, że jest to mit – według producentów felgi stalowe są bardziej miękkie niż felgi aluminiowe. Przekłada się to głównie na to, że można je łatwiej uszkodzić, jednak należy podkreślić również, że regenerują się łatwiej i szybciej niż alufelgi. Z kolei, w przypadku felg aluminiowych ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że plastyczność podwyższa ich wytrzymałość, gdyż np. podczas uderzenia nie pękają, a jedynie odkształcają się.

W takiej sytuacji kierowcy decydujący się na felgi aluminiowe, mogą być przekonani, że gdy dojdzie do uszkodzenia, samochód nie zmieni toru jazdy – podkreśla specjalista ze SPEEDGUM z Warszawy.

Jakie felgi wybrać: aluminiowe czy stalowe?

Decydując się na konkretne felgi z pewnością ważną kwestią jest ich wygląd. Trzeba podkreślić, że bogate wzornictwo i kolorystyka to domena felg aluminiowych, co sprawia, że dzięki nim w krótkim czasie można skutecznie podrasować wygląd samochodu. Ponadto, alufelgi sprawdzą się u miłośników szybkiej jazdy. Według ekspertów to właśnie ten rodzaj felg sprawia, że w znaczący sposób poprawiają wentylację układu hamulcowego i tym samym poprawiają chłodzenie hamulców. Warto także podkreślić, że dobrej jakości felgi aluminiowe obniżają odchylenie kół na zakrętach, co jest znaczące w samochodach z mocnymi silnikami. Oczywistą różnicą jest także kwestia ceny. Felgi stalowe są z reguły tańsze od felg aluminiowych i ich komplet można kupić już za 500 zł, z kolei za alufelgi należy liczyć minimum dwukrotność tej kwoty. Oczywiście, wszystko zależy od jakości, stanu, wybranego producenta, wyglądu i wielu, innych kwestii. Należy również pamiętać, że zarówno felgi aluminiowe, jak i stalowe nadają się do użytkowania zimą. Krąży mit, że alufelgi niszczą środki, którymi posypuje się zaśnieżoną nawierzchnię, jednak felgi od najlepszych producentów wyposażone są w powierzchnie antykorozyjne, przez co świetnie sprawdzają się w warunkach zimowych.