auta
23 marca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego warto kupować auta używane?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego warto kupować auta używane?

Myśląc o kupnie samochodu, zdecydowana większość Polaków w pierwszej kolejności zastanawia się nad wyborem auta używanego. Czy jest to jedynie dowód na to, że nasze możliwości finansowe są tak małe, że nie stać nas na kupno nowych pojazdów, czy może za tą tendencją stoi coś więcej? Oto kilka powodów, dla których zdecydowanie warto rozważyć kupno samochodu z tzw. drugiej ręki.

Niska cena

Najważniejszymi powodami, dla których wiele osób decyduje się na auta z rynku wtórnego, są dużo niższe ceny zakupu. W ofercie handlarzy, komisów i salonów samochodowych znajdziemy pojazdy, za które zapłacimy nawet 3-4 razy mniej, niż za nowe auto o porównywalnych osiągach oraz klasie. Oczywiście, cena auta w dużej mierze uzależniona jest od jego stanu technicznego, rocznika, marki oraz parametrów technicznych.

Starsze nie zawsze znaczy gorsze

Dość powszechnym jest przekonanie, że używany samochodów jest stary i słaby – rzecz jasna przekonanie to jest całkowicie błędne. Nie ma żadnej reguły określającej, że samochody z drugiej ręki są gorsze od nowych. Wręcz przeciwnie – na rynku wtórnym znaleźć możemy wiele pięknych aut w doskonałym stanie technicznym, znacznie przewyższających jakością pojazdy, które dopiero co zjechały z linii produkcyjnej. Kluczem jest tutaj odpowiednie rozeznanie w rynku. Przy starannych poszukiwaniach możemy trafić na używane, kilkuletnie pojazdy nowszej generacji ….i to w duże niższej cenie.

Mniejszy spadek wartości auta

Dobrze jest traktować samochód nie tylko jako przydatny na co dzień środek transportu, ale również, a może nawet przede wszystkim, swego rodzaju lokatę pieniędzy.

Pod tym względem kupno samochodu z rynku wtórnego jest rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym, niż zakup auta nowego. – mówi przedstawiciel firmy Toyota Centrum WrocławDzieje się tak ponieważ w czasie, w którym będziemy eksploatować takie auto, jego wartość zaliczy dużo mniejszy spadek, niż w jego nowym, nieużywanym odpowiedniku. Jeśli kupimy nowy samochód, to po roku lub dwóch latach jego wartość może spać nawet o kilkadziesiąt procent – sprzedawanie takiego samochodu będzie po prostu nieopłacalne, ponieważ nie odzyskamy pieniędzy, które w niego zainwestowaliśmy. Zupełnie inaczej jest w przypadku aut używanych, które możemy sprzedać po niewiele niższej cenie, niż koszt zakupu.

O czym warto pamiętać?

Jak widać kupno auta używanego ma swoje istotne plusy. Z drugiej strony warto jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Przede wszystkim o kosztach eksploatacji, między innymi ubezpieczeniu czy serwisowaniu – niska cena auta odbije nam się w pewnym stopniu na wyższych kosztach naprawy oraz polisy ubezpieczeniowej.