5 lutego 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Dlaczego należy dbać o klimatyzację w samochodzie?
5 (100%) / 1 głosów

Dlaczego należy dbać o klimatyzację w samochodzie?

Obecnie klimatyzacja jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia w większości modeli samochodów, także tych średniej klasy. Coraz częściej można znaleźć ją nie tylko w dużych, rodzinnych pojazdach, ale też w niewielkich autach miejskich. Jednak, aby dobrze nam służyła, trzeba dbać o nią w odpowiedni sposób. Wyjaśniamy, dlaczego warto to robić.

Jakie jest znaczenie klimatyzacji samochodowej?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja stanowiła wizytówkę pojazdów luksusowych. Od jakiegoś czasu trend ten uległ znacznej zmianie – producenci samochodów zauważyli jak duży komfort może zapewniać i coraz częściej decydują się na wprowadzenie klimatyzacji do aut klasy średniej.

Klimatyzacja jest odpowiedzialna za obniżanie temperatury wewnątrz pojazdów podczas upałów, dzięki czemu prowadzenie samochodu jest bardziej komfortowe. Chociażby z tego względu, że przy włączonej klimatyzacji kierowca może jechać dłużej bez uczucia zmęczenia. Wniosek jest jeden: klimatyzacja znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy – tłumaczy ekspert reprezentujący warsztat Slav AUTO.

Działająca klimatyzacja pomaga kierowcy pozbyć się zmęczenia i nerwowości, zwykle spowodowanych podwyższoną temperaturą ciała.

W jaki sposób należy dbać o klimatyzację samochodową?

Najważniejszą rzeczą w kwestii dbania o klimatyzację w pojeździe jest, przede wszystkim, jej systematyczne serwisowanie. Dzięki niemu można zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanej nieszczelności, zanieczyszczeń lub innego rodzaju problemów pogarszających komfort jazdy. Sprawdzając klimatyzację trzeba rzucić okiem na poziom czynnika chłodzącego, nie tylko obniżającego temperaturę w pojeździe, ale i transportującego olej smarujący sprężarkę.

Sprawdzanie stanu klimatyzacji najlepiej jest powierzyć fachowcom, którzy będą wiedzieli jak sprawdzić i uzupełnić poziom czynnika chłodzącego oraz oleju. Ponadto, zbadają oni szczelność i poziom czynnika chłodzącego oraz wyczyszczą i zdezynfekują klimatyzację. Te dwa ostatnie punkty są jednymi z ważniejszych rzeczy, o których nie można zapominać – w wyniku działania wilgoci w układzie klimatyzacyjnym pojawiają się pleśń, grzyby oraz inne szkodliwe drobnoustroje, które są groźne dla ludzkiego zdrowia (powodują choroby i uczulenia). Nie trzeba dodawać, że jazda z zanieczyszczoną klimatyzacją nie należy do najprzyjemniejszych, gdyż do wnętrza wdmuchiwany jest zapach stęchlizny i zgnilizny.

Dzięki nowoczesnym sprzętom, w jakie uzbrojeni są fachowcy, bez problemu mogą oni oczyścić i zdezynfekować przewody, filtry, parownik oraz inne elementy. Warto systematycznie oddawać swój pojazd w ręce specjalistów, aby klimatyzacja mogła wypełniać swoje zadania.