autobus-turystyczny
11 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Czym powinien charakteryzować się autokar turystyczny?
5 (100%) / 1 głosów

Czym powinien charakteryzować się autokar turystyczny?

Autokar turystyczny zwany również autobusem dalekobieżnym to pojazd przystosowany do przewozów pasażerów na duże odległości, zarówno na trasach międzymiastowych, jak i międzynarodowych. Zgodnie z normami Europejskiej Komisji Gospodarczej, Eurostatu oraz Międzynarodowego Forum Transportowego powinien być dostosowany do przewozu co najmniej 24 osób.

Udogodnienia

Autokary turystyczne niekiedy są pojazdami piętrowymi, rzadziej przegubowymi. Posiadają na ogół około 50 miejsc siedzących, które ułożone są rzędami i zwrócone w kierunku jazdy. Czasem zdarzają się również miejsca leżące. Pojazdy tego rodzaju posiadają też osobną przestrzeń bagażową, która w przypadku autokarów jednopoziomowych znajduje się pod pokładem pasażerskim. Oprócz tego autokary są wyposażone w wiele udogodnień, które mają za zadanie zwiększyć komfort podróżujących. Są to m.in. klimatyzacja, toaleta, podnóżki, indywidualne oświetlenie czy telewizja pokładowa. Takie udogodnienia w swoich autokarach oferuje przykładowo firma transportowa Emka Trans.

Autokar i autobus – różnice

Autokar turystyczny na zewnątrz w zasadzie niewiele różni się od tradycyjnego autobusu, ale w układzie ma wiele elementów, których nie spotka się w żadnym autobusie. Przede wszystkim w autokarze znajdują się tylko i wyłącznie miejsca siedzące, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo podczas podróżowania. Poza tym jest sporo miejsca na wspomniany już bagaż, zarówno wewnątrz kabiny, jak i w luku bagażowym. Zmieścić się tam może naprawdę sporo walizek czy plecaków. Autokary turystyczne są pojazdami, które najczęściej mieszczą minimum 50 osób (ponad 60 osób w przypadku autokarów piętrowych).

Autokary w wersji lux

Podczas podróży na większych dystansach dla pasażerów ogromne znaczenie ma wygoda. Dlatego też autokary turystyczne posiadają komfortowe fotele i sporą przestrzeń między nimi. Dzięki temu podczas jazdy można się zdrzemnąć i odpocząć. Podstawowym elementem jest także sprawna toaleta, zwłaszcza gdy po drodze nie ma zbyt wielu postojów. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się podróże autokarami turystycznymi w wersji tzw. lux. Dostęp do bezprzewodowego Internetu to dzisiaj norma, ale w tym przypadku można liczyć dodatkowo często na klimatyzację, telewizję czy barek z napojami i przekąskami. Niekiedy wchodzą one już w cenę biletu, a czasem trzeba za nie osobno zapłacić.  Coraz częściej dobrymi autokarami podróżują także stewardessy, dbające o komfort i dobre samopoczucie pasażerów.