motocykl
23 sierpnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Charakterystyka motocykli 125 ccm
5 (100%) / 1 głosów

Charakterystyka motocykli 125 ccm

Pod pojęciem motocykla 125 ccm kryje się jednoślad, którego pojemność skokowa silnika wynosi 125 cm3. Posiadacze prawa jazdy kat. B od co najmniej trzech lat od 2014 r. mogą jeździć takim motocyklem bez konieczności robienia dodatkowych uprawnień. Motocykle 125 cm3 idealnie nadają się do jazdy po mieście i są wykorzystywane głównie jako pojazdy na krótkie trasy.

Motocykl 125 ccm – kto może go prowadzić i czym się charakteryzuje?

Od 2014 r. kierowcą motocykla 125 ccm może zostać każda osoba, która od co najmniej trzech lat jest w posiadaniu prawa jazdy kategorii B. Oznacza to w praktyce, że w zasadzie każdy doświadczony kierowca samochodu może przesiąść się na motocykl 125 ccm. Dawniej jego prowadzenie było zarezerwowane tylko dla posiadaczy odrębnego prawa jazdy kategorii A1. Typowy motocykl 125 ccm posiada silnik o pojemności 125 cm3, a osiągana przez niego maksymalna prędkość wynosi ok. 180 km/h. Do motocykli 125 ccm zaliczają się popularne na polskich drogach i lubiane zwłaszcza przez osoby młode skutery oraz motory sportowo-turystyczne. Wśród nich znajdziemy motocykle popularnych marek, jak Yamaha, Kawasaki, czy Honda, ale znajdziemy też modele polskich marek, takich jak słynny Junak, którego dystrybucją zajmuje się poznański salon motocyklowy Ilex. Motocykl 125 ccm to dobry wybór dla osób poszukujących niedrogiego motocykla na weekendowe wyjazdy lub na codzienne przemieszczanie się po mieście.

Do czego najczęściej jest wykorzystywany motocykl 125 ccm?

Popularna 125-ka to jednoślad przeznaczony głównie do jazdy po mieście. Idealnie sprawdza się więc do pokonywania krótkich lub dłuższych tras w obrębie własnego miasta, pozwala na szybkie omijanie korków, w których w godzinach szczytu tkwią właściciele samochodów oraz umożliwia swojemu właścicielowi zaoszczędzić na zakupie benzyny. Motocykl 125 ccm pozwala nam także znacznie szybciej dojechać do domu, do pracy oraz wszędzie tam, gdzie chcemy się jak najszybciej znaleźć. Ze względu na swoją ograniczoną moc, motocykl 125 ccm nie jest jednak jednośladem przeznaczonym oraz przystosowanym do pokonywania dłuższych tras. Możemy więc śmiało określić go mianem motocykla miejskiego, gdyż właśnie do tego celu najlepiej się sprawdza. Nie oznacza to jednak, że takim jednośladem nie możemy się wybrać także w nieco dalszą podróż. Mimo tego, że nie jest to motocykl przystosowany do pokonywania setek kilometrów, to spokojnie możemy się na nim przejechać do pobliskiego miasteczka, na wieś, czy pozwiedzać najbliższą okolicę.