Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra szkoła nauki jazdy?
8 sierpnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Cechy dobrej szkoły nauki jazdy
5 (100%) / 1 głosów

Cechy dobrej szkoły nauki jazdy

Już w szkole podstawowej przekonujemy się jak wiele zależy od jej wyboru – nie tylko samej lokalizacji, ale również kadry nauczycielskiej w niej zatrudnionej i podejścia do uczniów. Nie inaczej jest później – z wyborem liceum, studiów, szkoły językowej oraz szkoły nauki jazdy. Aby znaleźć najwłaściwszą dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które prezentujemy w naszym artykule. Przedstawiamy najważniejsze cechy, jakimi powinna odznaczać się dobra szkoła nauki jazdy.

Kulturalnie i bez stresu

Aby ubiegać się o prawo jazdy, należy przejść odpowiednie badania oraz ukończyć kurs na prawo jazdy w szkole nauki jazdy (w przypadku kategorii B można się na niego zapisać już trzy miesiące przed ukończeniem 18. roku życia). Warto dobrze wybrać, ponieważ od ośrodka szkoleniowego w dużej mierze zależy nasze powodzenie na egzaminie państwowym.

Kurs zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, powinien przebiegać w kulturalnej i przyjemnej atmosferze. Stres, który towarzyszy kursantom podczas jazdy, jest sam w sobie dużym utrudnieniem. Zachowanie instruktora nie powinno go potęgować, dlatego ważne jest, aby był on człowiekiem empatycznym, z podejściem do każdego – cierpliwym, potrafiącym szczegółowo tłumaczyć wszelkie manewry i nie popadającym w zdenerwowanie w przypadku niewłaściwego wykonania polecenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie podpytanie znajomych, którzy ukończyli kurs w szkole nauki jazdy w naszej okolicy. Na pewno będą oni w stanie szczerze ocenić umiejętności instruktora, jak i opowiedzieć co nieco o samej szkole.

Doświadczenie i podejście do kursanta

Czasami trudno zorientować się wśród wszystkich ośrodków szkolących kierowców w danym mieście. Najlepiej wybrać te najbardziej doświadczone. Dzięki temu unikniemy szkół nauki jazdy, które powstały niedawno i od razu przyciągają nowych klientów zniżkami na poziomie kilkudziesięciu procent za cały kurs. W takich sytuacjach można podejrzewać, że cięcia kosztów dotyczą kadry instruktorskiej lub floty pojazdów, przez co mogą pojawić się trudności w regularnym umawianiu kursantów na lekcje praktyczne. Duże doświadczenie, rzesze wyszkolonych kierowców, wysoka zdawalność potwierdzona w statystykach, pomocni instruktorzy ze stosowną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi – takimi cechami powinna odznaczać się dobra szkoła nauki jazdy, która nie bez przyczyny długi czas utrzymuje się na rynku.

Dobry ośrodek szkoleniowy, taki jak Szkoła Nauki Jazdy Alien w Szczecinie, oprócz umiejętności przydatnych na egzaminie i prowadzenia kursantów przez trasy egzaminacyjne, uczy również przyszłych kierowców radzenia sobie podczas prowadzenia samochodu w różnych warunkach. Warto zapisywać się na lekcje praktyczne zarówno wcześnie rano, jak i późnym popołudniem, pytać o wszelkie niejasności związane z przepisami ruchu drogowego, technicznymi aspektami prowadzenia samochodu, specyfiką jazdy w terenie zabudowanym i na drodze ekspresowej. Wszystko w celu dobrego przygotowania do kierowania pojazdem nie tylko podczas egzaminu państwowego.

Tutaj uwidacznia się podejście do kursanta. Każda sporna sytuacja na drodze powinna zostać wyjaśniona przez instruktora w atmosferze wzajemnego szacunku – skutecznie, ale bez stresu. Wszystkie błędy kursanta należy wyjaśnić w sposób merytoryczny, bez wywierania zbyt wielkiej presji.

Stan techniczny pojazdów i plac manewrowy

Podsumowując, wybierając szkołę nauki jazdy, nie należy sugerować się ceną za kurs. Istnieją ważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze: odpowiedni stan techniczny pojazdów (dodatkowo powinny to być modele identyczne, jakie zastaniemy podczas egzaminu państwowego), a także stan samego placu manewrowego, na którym ćwiczone są istotne manewry sprawdzane podczas pierwszej części ostatecznego egzaminu. Dobry wybór, najlepiej zaufanej, szkoły nauki jazdy to połowa sukcesu w drodze do osiągnięcia upragnionego dokumentu, jakim jest prawo jazdy.