bagaznik-samochodowy
22 czerwca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Bagażniki samochodowe na dach – kryteria wyboru
5 (100%) / 3 głosów

Bagażniki samochodowe na dach – kryteria wyboru

W okresie urlopowym, szczególnie w trakcie ciepłych dni, coraz częściej decydujemy się na aktywność fizyczną. Jedną z nich są przejażdżki rowerem. Gdy jednak poznaliśmy już wszystkie trasy rowerowe w okolicy, możemy wybrać się dalej. Warto w taką podróż zaangażować samochód, a wraz z nim specjalne bagażniki dachowe, które znakomicie nadają się do przewozu rowerów.

Bagażnik na dach najpopularniejszym wyborem

Wybierając bagażnik dachowy do samochodu, nie musimy przeglądać wszystkich dostępnych na rynku modeli. Należy jednak pamiętać, że oprócz bagażników samochodowych na dach, w sprzedaży są bagażniki na hak holowniczy, które są nieco droższe, ale zwracają się osobom, zabierającym rowery w podróż dosyć często. Bagażnik można zamontować również na tylnej klapie samochodu. Jest to jednak bardziej czasochłonne, a ponadto może ograniczać dostęp do bagażnika w samochodzie, co jest kłopotliwe w przypadku dłuższych wyjazdów, podczas których przewidziane są noclegi oraz postoje. Bagażniki dachowe pozostają najpopularniejszym wyborem wśród właścicieli samochodów, aczkolwiek wymagają użycia większej siły, aby umieścić na nich nasze jednoślady.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru bagażnika dachowego?

Bagażnik dachowy składa się z montowanych do dachu belek. Montuje się je przy pomocy łap lub poprzez zaczepienie ich do relingów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dzięki dodatkowym uchwytom można na nich przewozić nie tylko rowery, ale również narty czy deskę windsurfingową.

Zestaw bagażnika samochodowego różni się zależnie od typu dachu w samochodzie. Obecnie można spotkać się z dachem z relingami, dachem ze specjalnymi gniazdami do mocowania łap (fixpointami) oraz dachem płaskim, w którym łapy przymocowuje się do jego krawędzi. W dwóch ostatnich przypadkach trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie dokupić specjalne adaptery, co powoduje, że w zestawach nie ma relingów.

Po wybraniu właściwego modelu należy przyjrzeć się poprzecznym belkom montowanym między łapami. Ich kształt oraz materiał wykonania mają znaczenie, ponieważ generują duży hałas podczas jazdy. Można go zredukować, stosując specjalne aluminiowe belki typu aero o płaskim przekroju. Są ponadto łatwe w montażu dzięki specjalnym rowkom, w które wsuwa się uchwyty i estetycznie prezentują się na samochodzie.

Należy również pamiętać o nośności dachu, która wskazuje maksymalną masę bagażu montowanego na bagażniku, oraz o ładowności bagażnika, która powinna być niższa od podanej. Te dwa parametry w największym stopniu decydują o bezpieczeństwie naszych rowerów podczas podróży – zwraca uwagę doradca klienta sklepu Trio, który oferuje szeroki wybór akcesoriów samochodowych pochodzących od sprawdzonych producentów.