eleganckie-buty
17 lipca 2018

Kategoria:
Moda

Wygodne i eleganckie buty – kryteria zakupu
5 (100%) / 1 głosów

Wygodne i eleganckie buty – kryteria zakupu

Niewygodne i nieodpowiednio dobrane buty mogą prowadzić nawet do rozwoju chorób stóp, co może w skrajnych przypadkach skończyć się problemami z kręgosłupem. Niewłaściwe obuwie zmniejsza także komfort chodzenia i powoduje wiele przykrych dolegliwości. Jak więc zadbać o to, aby buty zapewniały odpowiedni komfort? Jak wybrać buty jednocześnie wygodne i eleganckie?

Jak dobrać właściwy rozmiar?

Obuwie powinno być przede wszystkim dopasowane tak, aby było możliwe swobodne poruszanie palcami. W stopie musi zachodzić bowiem odpowiednie krążenie. Eksperci uważają, że przerwa między noskiem a palcami powinna wynosić około 5 mm. Wówczas można mieć pewność, o ile buty są wykonane z wysokiej jakości i oddychającego materiału, że stopa nie spoci się i nie dojdzie do rozwoju grzybicy. Noszenie za ciasnych butów prowadzi do wielu innych dolegliwości – poza odciskami i otarciami, może dojść także do rozwoju płaskostopia. Dlatego też przy zakupie eleganckich butów należy zwrócić uwagę na te wszystkie rzeczy.

Buty nietypowe

Największe problemy z wyborem butów wygodnych i eleganckich zarazem mają osoby, które posiadają nietypowy rozmiar stopy. Posiadacze stóp szerokich czy halluksów nie mogą w tradycyjnych sklepach znaleźć butów, w których mogłyby wygodnie chodzić. Dla nich najlepsze jest obuwie szersze, które po bokach posiada elastyczny materiał lub siateczkę. Wówczas halluksy nie są uciskane i nie bolą. W przypadku zakupu niewygodnych butów nie ma co liczyć, że z czasem dopasują się one do stopy czy się rozciągną. To tymczasem częste słowa sprzedawców w sklepach obuwniczych. W takiej sytuacji lepiej odwiedzić sklep medyczny i kupić buty specjalistyczne. Warto przy tym uważać na zakupy w Internecie i buty nazywane zdrowotnymi. Na ogół nie posiadają one żadnych specjalnych właściwości zdrowotnych.

Wkładka – dlaczego jest taka ważna?

Najważniejszym elementem każdego obuwia jest wkładka. Jej profil i budowa powinny sprzyjać stopom i pozwalać im na prawidłowe ułożenie w czasie chodzenia. Wkładki bywają miękkie (amortyzują nacisk stopy na podłoże) i połączone z żelową podpiętką (odciążają piętę). Poza tym buty należy dopasować do kształtu stopy. Mimo to wiele osób, w tym przede wszystkim kobiet, stawia na buty niewygodne, które jednak ładnie się prezentują. Tak nie należy pod żadnym pozorem robić. Skutkuje to bólem stóp, a z czasem ich deformacjami. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednią podeszwę, najlepiej antypoślizgową. Mężczyźni mają to szczęście, że o wiele łatwiej jest im znaleźć buty, które będą eleganckie i wygodne – nie brakuje zresztą takich sklepów internetowych, jak na przykład Adriano Calitri, w których znajdą oni szeroki wybór dobrego obuwia.