21 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Tapety w stylu retro
5 (100%) / 1 głosów

Tapety w stylu retro

Mianem stylu retro określić można takie połączenie elementów wystroju, które nasuwa nieodparte skojarzenie z minionymi epokami. Aby jednak stworzyć wyjątkowe wnętrze z charakterem, a nie wrażenie przypadkowej zbieraniny bibelotów po babci, potrzeba wyraźnego sygnału, że efekt jest zamierzony. W tej roli doskonale odnajdą się retro tapety. Co warto wiedzieć na ich temat?

W zależności od tego, z którego okresu w dziejach czerpiemy inspirację, „retro” potrafi oznaczać dla każdej osoby coś nieco innego. Wspólnym mianownikiem będą co najwyżej stonowane, jakby pokryte warstwą szlachetnej patyny zestawienia kolorystyczne. Złamane zielenie, beże i brązy, ewentualnie pudrowy róż i lekko zgaszona czerwień zasuszonych płatków róży – słowem kluczem jest tutaj również „sepia”.

Wzory na tapetach retro nawiązują do dawnych zielników i rycin, pocztówek z przełomu XIX i XX wieku, a także dominującego w tym okresie nurtu Art Deco. Można też jednak cofnąć się w czasie zaledwie o kilka dekad i odtworzyć na ścianach groszki typowe dla lat 50. czy geometrię psychodelicznych lat 60. i 70. – albo stylowo zagrać z nostalgią za PRL, np. dzięki wykorzystaniu tak ostatnio popularnego motywu palmy.

Propozycje aranżacji

Możemy zaaplikować wzór tylko na jednej ścianie, która będzie nadawała ton całemu pomieszczeniu, jak również wytapetować cały pokój, a nawet zestawić tapetę retro z efektowną boazerią lub sztukateriami. Ciekawą propozycją jest też przeobrażenie sypialni we wnętrze „pudełka na prezenty” dzięki pokryciu tapetą w drobny, najlepiej kwiatowy rzucik nie tylko wszystkich ścian, lecz także sufitu. Trzeba jednak wykazać się tu szczególnym wyczuciem, aby uniknąć poczucia przytłoczenia.

Tapeta w duchu retro może ozdobić pokój całkowicie stylizowany, a więc wyposażony w meble i dodatki nawiązujące do konkretnej, minionej epoki. Może też w oryginalny sposób przełamać pewną surowość minimalistycznego wystroju czy nowoczesnych sprzętów, przydając danemu wnętrzu wyjątkowego sznytu – w tym przypadku koniecznie należy tylko ograniczyć się do pokrycia taką tapetą wyłącznie jednej ściany.

A może fototapeta?

Ciekawą alternatywą dla retro tapet są… fototapety. Potrafią one świetnie zasugerować podróż w czasie w dawne miejsca i lata, przedstawiając wycinki z przedwojennych gazet, stare auta, plakaty i fotosy gwiazd niemego kina, a także zdjęcia z czasów, gdy fotografia dopiero raczkowała. Ogromny wybór zarówno fototapet, jak i tapet w stylu retro odnajdziemy chociażby w sklepie Kraina Barw.