22 listopada 2018

Kategoria:
Moda

Rodzaje nadruków na odzież
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje nadruków na odzież

Nadruki to obok haftu i naszywania aplikacji bodaj najbardziej popularna technika zdobienia tkanin. Dzisiaj stosuje się je zarówno po to, by wyróżnić dany element garderoby na tle innych mu podobnych, ale też choćby w produkcji odzieży pracowniczej, opatrzonej logotypami konkretnych firm, a także w produkcji gadżetów reklamowych oraz pamiątek. Tego typu nadruki wykonać można na co najmniej kilka sposobów – prezentujemy je poniżej.

Najstarszą technologią nanoszenia grafiki na tekstylia jest sitodruk, wywodzący się od rozpowszechnionego w Azji już kilkanaście stuleci temu malowania tkanin przy użyciu szablonów. Współczesny sitodruk również wykorzystuje szablony (matryce), które przypominają siatkę – stąd nazwa. Ze względu na konieczność ich wykonania, dla każdego koloru osobno, nie stosuje się tego sposobu przy pojedynczych sztukach odzieży.

Zalety sitodruku

W produkcji masowej (powyżej 50 szt.) można jednak powiedzieć, że sitodruk nie ma sobie równych. Uzyskane w tej technice obrazy cechują się wysoką rozdzielczością, wyrazistymi kolorami i dużą trwałością. Jak dowiadujemy się w firmie Nasze Nadruki, która zajmuje się sitodrukiem już od przeszło 20 lat, umiejętne operowanie dostępnymi środkami pozwala uzyskać ponadto takie efekty, jak przejścia tonalne czy połysk złota lub srebra. O niesłabnącej popularności sitodruku decyduje też fakt, że można stosować go na praktycznie dowolnym rodzaju podłoża – nie tylko na tkaninach, ale też np. na plastiku i drewnie.

Druk sublimacyjny

Nie da się tego powiedzieć niestety o jednej z najnowocześniejszych technologii, jaką jest druk sublimacyjny, choć tutaj również mamy do czynienia z wysoką trwałością (barwnik na stałe wnika we włókna) i dobrym odwzorowaniem kolorów. Wybrany wzór nadrukowuje się specjalnymi farbami sublimacyjnymi na papier, a następnie przenosi na podłoże przy użyciu urządzenia zwanego termoprasą. Warunkiem uzyskania zadowalającego efektu jest jednak zastosowanie syntetycznych tkanin w jasnych odcieniach.

Druk bezpośredni (DTG)

Inna nowoczesna technologia wykonywania nadruków na ubraniach nosi skrótową nazwę DTG i przeznaczona jest z kolei przede wszystkim do tkanin naturalnych (ewentualna domieszka sztucznych włókien nie może przekraczać 20 proc.). W zależności od konkretnej maszyny drukować można na podłożach jasnych bądź ciemnych, a cały proces przypomina drukowanie na zwykłej drukarce cyfrowej, gdzie obraz jest przenoszony na podłoże bezpośrednio z pliku. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest możliwość zdobienia pojedynczych sztuk odzieży.

Inne sposoby

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o technice nanoszenia grafiki na specjalną folię i dopiero potem, pod wpływem wysokiej temperatury, utrwalania na tkaninie (tzw. termotransfer). Tak „zadrukowanych” ubrań nie można prasować, nie zapewniają one też przewiewu w miejscach, gdzie naniesiono obraz. Plusem jest natomiast możliwość uzyskania powierzchni gładkich, metalicznych, odblaskowych czy świecących w ciemności, a także aksamitnych w dotyku (tzw. flock, pokryty strzyżą tekstylną, w odróżnieniu od gładkich folii „flex”).


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41