9 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Podstawowe elementy stroju jeździeckiego
5 (100%) / 2 głosów

Podstawowe elementy stroju jeździeckiego

Odpowiedni strój jeździecki to przede wszystkim taki, który jest wygodny i bezpieczny. Istnieje wiele opinii o obowiązkowym wyposażeniu jeźdźca, jednak wiele z nich wymaganych jest tylko na egzaminach lub zawodach. Jak zatem wygląda podstawowy strój jeździecki? Dowiedz się, co konkretnie jest potrzebne, aby podnosić swoje umiejętności jeździeckie. 

 W co powinien być ubrany jeździec podczas nauki jazdy konnej?

Niezbędnymi elementami ubioru powinny być te, które dbają o nasze bezpieczeństwo, czyli toczek lub kask oraz odpowiednie obuwie. Dla dzieci niezbędny jest również ochraniacz na plecy zwany potocznie żółwikiem. Kask jest to element, który chroni naszą głowę podczas upadku, jednak warto wiedzieć, że przydaje się także do ochrony przed promieniami słońca, gałęziami, deszczem podczas wyjazdów w teren. Wybierając odpowiedni toczek lub kask, należy pamiętać, że powinien spełniać normy bezpieczeństwa. Należy dopasować go do rozmiarów głowy, tak aby nie uciskał, ale też nie zsuwał się swobodnie na oczy czy nos. Dobry kask/toczek powinien być lekki i mocowany za pomocą 3-punktowych pasków zapinanych pod brodą. Dodatkowo, aby głowa nie pociła się, a także by sprawdzał się o każdej porze roku, powinien mieć odpowiednią wentylację. Kolejnym obowiązkowym elementem stroju jeździeckiego są spodnie – i co warto podkreślić, niekoniecznie bryczesy. Rozpoczynając swoją przygodę z jeździectwem, można zaopatrzyć się w spodnie, które będą dobrze przylegać do ciała (spodnie typu legginsy) i nie będą krępować ruchów podczas jazdy. Zalecam jednak zakup bryczesów ze względu na to, że są one specjalnie zaprojektowane i uszyte tak, aby zapewnić maksymalny komfort jeźdźcom podczas jazdy. Między innymi poprawiają przyczepność do siodła oraz chronią przed otarciami. Bryczesy, to spodnie wykonane z elastycznego materiału, ze wzmacnianymi wstawkami wykonanymi z syntetycznej skóry lub silikonu w miejscach, które są najbardziej narażone na otarcia. Wzmocnione miejsca nazywane są lejem. Istotnym elementem ubioru jeźdźca są także buty, które muszą mieć twardą, nieśliską podeszwę i być dopasowane do szerokości stopy jeźdźca. Należy również sprawdzić, czy buty nie klinują się w strzemionach, co jest gwarancją bezpieczeństwa jazdy konnej. Jako buty jeździecki świetnie sprawdzają się sztyblety.

 Co jeszcze powinien zawierać strój jeźdźca?

Sztyblety warto uzupełnić o sztylpy zwane także czapsami, które razem z butem tworzą rodzaj oficerka chroniąc nogę i łydkę jeźdźca przed nieprzyjemnymi przyszczypnięciami skóry o puśliska. Najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej lub syntetycznej typu amara.

Kolejnym elementem, niezbędnym podczas jazdy konnej są rękawiczki. Ich podstawowym zadaniem jest pomoc w utrzymaniu wodzy, a także ochrona rąk przed otarciami i oparzeniami, które mogą powstać podczas wyciągnięcia wodzy przez konia – podkreśla specjalista z Saloniku Jeździeckiego Twój Koń z Wrocławia.

Każdy jeździec na początkowym etapie nauki jazdy konnej, a także dzieci oraz skaczący przez przeszkody, powinni również posiadać kamizelkę ochronną. Chroni ona trenującego przed złamaniami i pęknięciami kręgosłupa oraz żeber, które mogą powstać podczas upadku. Ponadto, warto pamiętać, że strój jeźdźca nigdy nie powinien być luźny, gdyż zwiększa to niebezpieczeństwo zaczepienia się jakiejś jego części o sprzęt czy wyposażenie znajdujące się na ujeżdżalni. Luźny strój może również powodować nieprzyjemne otarcia skóry.

Warto również na późniejszym etapie nauki jazdy konnej pomyśleć o zakupie specjalnie do tego zaprojektowanych koszulek, kamizelek i kurtek, które posiadają wiele rozwiązań zapewniających komfort i wygodę podczas jazdy konnej np. dwudrożne zamki, specjalne rozcięcia czy kieszonki na telefon.