9 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Podstawowe elementy stroju jeździeckiego
5 (100%) / 2 głosów

Podstawowe elementy stroju jeździeckiego

Odpowiedni strój jeździecki to przede wszystkim taki, który jest wygodny i bezpieczny. Istnieje wiele opinii o obowiązkowym wyposażeniu jeźdźca (dotyczących np. bryczesów i oficerek), jednak wiele z nich wymaganych jest tylko na egzaminach lub zawodach. Jak zatem wygląda podstawowy strój jeździecki? Dowiedz się, w czym konkretnie należy kształtować swoje umiejętności jeździeckie. 

W co powinien być ubrany jeździec podczas nauki jazdy konnej?

Podstawowym elementem ubioru powinno być nakrycie głowy, czyli toczek lub kask. Jest to element, który chroni głowę np. podczas upadku, jednak warto wiedzieć, że przydaje się także do ochrony przed promieniami słońca, gałęziami, deszczem itp. Wybierając odpowiedni toczek lub kask, należy pamiętać, by: był lekki i mocowany za pomocą nierozciągliwych pasków, dopasowany do głowy (nie opierał się o nasadę nosa), nie uciskał, miał otwory wentylacyjne oraz sprawdzał się o każdej porze roku. Kolejnym obowiązkowym elementem stroju jeździeckiego są spodnie – i co warto podkreślić, niekoniecznie bryczesy. Ten element musi przede wszystkim spełniać kilka wymogów, do których należy m.in. ochrona przed otarciami, dobra przyczepność do siodła oraz niekrępowanie ruchów. Dopiero później, gdy jazda przerodzi się w pasję, a nauka jazdy będzie systematyczna, warto zainwestować w bryczesy, czyli spodnie z materiału ze wstawkami np. ze skóry, w miejscach, które bardziej narażone są na otarcia o siodło. Istotnym elementem ubioru jeźdźca są także buty, które muszą mieć twardą podeszwę i być wąskie. Należy również sprawdzić, czy buty nie klinują się w strzemionach, co jest gwarancją bezpieczeństwa jeźdźca. Wśród polecanego obuwia świetnie sprawdzą się np. sztyblety.

Co jeszcze powinien zawierać strój jeźdźca?

Kolejnym elementem, bez jakiego ciężko ćwiczyć jazdę konną są rękawiczki. Ich podstawowym zadaniem jest pomoc w utrzymaniu wodzy, a także ochrona przed otarciami – podkreśla specjalista z Saloniku Jeździeckiego „Twój Koń” z Wrocławia.

Przydają się także sztylpy i czapsy, których zadaniem jest ochrona łydek i ud przed otarciami. Najczęściej są wykonane ze skóry i mogą sięgać od kostki do kolana lub nawet górnej części uda. Na początkowym etapie nauki jazdy konnej jeźdźcy wyposażeni są także w kamizelki ochronne, które dzięki wzmocnieniu, chronią ciało trenującego np. podczas upadku. Ponadto, warto pamiętać, aby strój jeźdźca nigdy nie powinien być luźny, gdyż zwiększa to ryzyko upadku, gdy jakaś jego część zaczepi się o przeszkodę. Dodatkowo, nie powinien być też zwiewny, gdyż może to wystraszyć konia.