7 lutego 2019

Kategoria:
Moda

Nadruki, hafty i nie tylko. Sposoby zdobienia odzieży
5 (100%) / 1 głosów

Nadruki, hafty i nie tylko. Sposoby zdobienia odzieży

W modzie panuje obecnie tendencja do silnej indywidualizacji. Nie robią już na nikim wrażenia ubrania z sieciówek, w których chodzi potem połowa miasta. Za to unikalne egzemplarze z autorskich butików czy wykonywane samodzielnie zwracają uwagę. Koszulki czy bluzy z autorskimi nadrukami od dziesięcioleci stanowią doskonałe medium służące wyrażaniu swoich myśli i poglądów. Sprawdźmy jakie techniki zdobienia mamy do dyspozycji.

Sitodruk

Jest to w tej chwili najpopularniejsza technika wykonywania nadruków. Polega na wykonaniu siatki o wąskich oczkach, przez które później przeciskana jest farba, nanosząc na przedmiot druk o określonym kształcie. Sitodruk jest najbardziej opłacalny przy średniej wielkości zamówieniach. Do jego wykonania można wykorzystać od 1 do 6 kolorów. Technika ta pozwala na stworzenie wielu fantazyjnych wzorów na ubraniach, dzięki czemu zyskują one niepowtarzalny charakter.

Z różnych względów naszą uwagę w sieci zwróciła firma Zajebiste Nadruki.  Postanowiliśmy więc w niej zapytać, do czego najczęściej wykorzystuje się nadruki sitodrukowe.

Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej do znakowania t-shirtów, bluz lub toreb na zakupy. Bardzo często wykonuje się nią również odzież z logo firmy.

Druk cyfrowy

Bezpośrednie naniesienie wzoru na tekstylia, w tym głównie bawełnę, przy pomocy drukarki cyfrowej. Najczęściej wykonywany na gładkich tkaninach. Technika ta pozwala na uzyskanie nadruków w jakości fotograficznej, o pełnym kolorze z przejściami tonalnymi. Do tego materiał z tym nadrukiem przepuszcza powietrze, dlatego metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku cieńszych materiałów, czyli m.in. t-shirtów .

Termotransfer

Do zdobienia ubrań wykorzystywać także można specjalne folie wprasowywane w materiał. Wysoka temperatura uaktywnia bardzo mocny klej, który trwale łączy wyciętą do określonego kształtu folię z podłożem. Metoda ta pozwala wykonać bardzo skomplikowane projekty, zawierające drobne elementy – cienkie linie lub litery. Nadruki wykonane tą techniką charakteryzują się wysoką, fotograficzną jakością, a także dużą wytrzymałością

Haft komputerowy

Ta metoda zdobienia odzieży ma chyba najwięcej zwolenników. Stosuje się ją zazwyczaj przy nieco grubszych materiałach. Koszulki t-shirt i tym podobne będą zbyt cienkie. Jest to znakomity sposób na oznakowanie koszulek polo, kurtek, bluz, czapek, polarów czy toreb. Haft może być płaski lub wypukły (3D). Aplikację można wykonać bezpośrednio na odzieży lub w formie naszywek w dowolnym kształcie, co umożliwia naniesienie logo w większości trudno dostępnych miejsc. Technika polecana wszędzie tam, gdzie liczy się efekt i trwałość.