8 maja 2018

Kategoria:
Moda

Na czym polega pikowanie tkanin?
5 (100%) / 1 głosów

Na czym polega pikowanie tkanin?

Każdy z pewnością nieraz miał kontakt z pikowanymi tkaninami – pikowane są między innymi kurtki oraz kołdry. Na czym polega technika pikowania i w jakim celu się ją stosuje – tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Pikowanie tkanin – na czym polega?

Pikowanie to technika polegająca na łączeniu ze sobą co najmniej dwóch warstw tkanin w taki sposób, żeby nie rozchodziły się ze sobą.

– Jeżeli weźmiemy dwie warstwy materiału, położymy je na sobie i zszyjemy ich boki, otrzymamy w gruncie rzeczy worek – mówi specjalistka firmy Mark-ArkoObie warstwy materiały nie będą się trzymać blisko siebie. Pikowanie sprawia, że warstwy trzymają się blisko siebie, przestrzenie „rozchodzenia” nie są zbyt duże. Osiąga się ten efekt poprzez zszycie tkanin w regularnych odstępach na całej powierzchni. Pikowanie może być wykonywane ręcznie, jednak dużo częściej wykorzystuje się w tym celu maszyny do szycia.

W jakim celu pikuje się tkaniny?

Pikowanie tkanin ma kilka zastosowań. Po pierwsze – dzięki tej technice możemy sprawić, że uzyskany finalny produkt będzie przez cały czas zachowywał pożądany kształt. Po drugie – jeśli szyjemy kołdrę lub inny produkt wypełniony ociepleniem, dzięki pikowaniu zyskujemy pewność, że warstwa ocieplenia nie będzie się przemieszczać w trakcie użytkowania. Warstwa ocieplenia w kołdrze pozostaje zawsze tak samo równo rozmieszczona niezależnie od tego, jak się nią okryjemy ani jak ją złożymy. Po trzecie – pikowanie zwiększa estetykę tkaniny, nadaje jej faktury i trójwymiarowości.

Rodzaje pikowania

Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje pikowania – w linii prostej lub prawie prostej oraz w linii falistej. Pierwszy sposób jest klasyczny, bardziej funkcjonalny, służący przede wszystkich do solidnego złączenia za sobą warstw materiału i „unieruchomieniu” ocieplenia, można go bardzo łatwo wykonać na maszynie przy pomocy stopki z górnym transportem. Drugi sposób charakteryzuje się tym, że daje nam ogromne pole do popisu – szwy możemy dowolnie kształtować, w celu nadania im konkretnego kształtu, np. kwiatów motyli, bądź swobodnie zakręconych linii

Pikowanie a patchwork

Inną techniką krawiecką, która występuje często w towarzystwie pikowania jest patchwork, czyli zszywanie ze sobą kawałków różnych tkanin, w celu uzyskania jednej całości. Patchwork zwykle jest geometryczny, tj. wszystkie elementy są tego samego kształtu i rozmiaru, jednak nie jest to żadną regułą. Przy użyciu obu tych technik – pikowania i patchowrku – można osiągnąć niezwykle ciekawe, oryginalne rezultaty.