21 stycznia 2019

Kategoria:
Moda

Jak dobrać ramkę do obrazu?
5 (100%) / 1 głosów

Jak dobrać ramkę do obrazu?

Rama stanowi integralną część każdego dzieła sztuki. Dzięki niej, wydobędziemy z obrazu jego najważniejsze walory, a także wzmocnimy kolorystykę. Ważne, aby rama nieco kontrastowała z dziełem, jednocześnie nie przytłaczając go. Nie powinna także się z nim nazbyt stapiać. Nie zapominajmy, że niemniej ważne jest otoczenie, w którym obraz zawiśnie oraz styl obrazu, do którego powinniśmy dobrać ramę. Jak zatem dobrać ramkę do obrazu?

Dobierając ramę do obrazu, powinniśmy skupić się na trzech zasadniczych aspektach: stylu oraz kolorystce samego obrazu, wystroju wnętrza oraz okazałości samej ramy.

Styl obrazu

Przede wszystkim rama nie powinna zbytnio zlewać się obrazem, tylko lekko z nim kontrastować, tak aby podkreślać samo dzieło sztuki. Nie jest także wskazany wybór koloru ramy całkowicie zsynchronizowanego z kolorami obrazu. Kolory powinny zatem się uzupełniać i być jedynie do siebie zbliżone. Ciemne barwy łączmy z ciemnymi, jasne z jasnymi. Wyjątkowo dobrze sprawdzi się rama zbliżona kolorem do kolorystki drugiego planu obrazu.

Kolejnym zagadnieniem, związanym z obrazem, będzie jego styl. Do nowoczesnych, abstrakcyjnych obrazów najbardziej pasować będą proste, geometryczne ramy bez dodatkowych zdobień. Niewskazane będą ciężkie, klasyczne ramy ze zdobieniami lub żłobieniami.

Jeśli z kolei jesteśmy właścicielami tradycyjnego obrazu, na przykład portretu, pejzażu lub dzieła, przedstawiającego sceny batalistyczne, możemy pokusić się o ciężkie, pozłacane ramy, pełne zdobień i wymyślnych żłobień.

Szeroki wybór listw ramiarskich, które dopasujemy do każdego obrazu, oferuje swoim klientom renomowany sklep Sayart, oferujący swoim klientom także inne akcesoria do oprawy obrazów.

Wystrój wnętrza

Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę dobierając ramkę do obrazu, jest wystrój wnętrza. Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy ważniejsze będzie dla nas wyeksponowanie samego obrazu czy ramy.

Zwróćmy także uwagę na kolor ścian. Ważne, by rama nie zlewała się z nimi, ani przytłaczała innych elementów wystroju wnętrza. Na ciemnych ścianach i w tradycyjnych wnętrzach sprawdzi się rama bogata w zdobienia i ornamenty. Na jasnych dobre będą ramy skromniejsze w swojej formie.

Czy rama jest potrzebna?

Na koniec należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rama jest potrzebna. Będzie ona niezbędna w przypadku portretu, w przypadku innych obrazów na płótnie, możemy z  niej zrezygnować. Jeśli jednak już się zdecydujemy, pamiętajmy, że małe obrazy najlepiej sprawdzą się w ramach szerokich, a ciepłe kolory obrazu wymagać będą ram o ciepłej tonacji.