zawody-medyczne
29 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Zawody medyczne. Szanse i wyzwania na rynku pracy
5 (100%) / 2 głosów

Zawody medyczne. Szanse i wyzwania na rynku pracy

Zawody medyczne to grupa profesji związana z działaniem medycznym i udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Niektóre z tych zawodów wymagają ukończenia wieloletnich studiów, staży i specjalizacji. W przypadku innych wystarczy kształcenie w technikum czy medycznej szkole policealnej. Wszystkie te zawody łączy jedno – zaangażowanie w poprawę zdrowia i komfortu człowieka, a niekiedy również ratowanie życia ludzkiego.

Zapotrzebowanie na usługi medyczne w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że zdrowie dla człowieka stanowi najwyższą życiową wartość. Zawody medyczne są potrzebne zawsze i wszędzie, a w miarę postępu cywilizacyjnego dostrzegamy to w coraz większym stopniu. Zjawiskiem typowym dla społeczeństw rozwiniętych jest wzrost średniej wieku. Szacuje się, że w Polsce w ciągu najbliższych 30 lat proces starzenia jeszcze bardziej przybierze na sile, a liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie do ok. 10 mln. W związku z tym stopniowo będzie wzrastać zapotrzebowanie na usługi leczniczo-rehabilitacyjne, doraźną i całodobową opiekę medyczną. Potrzebni będą nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale też wykwalifikowani przedstawiciele pozostałych zawodów medycznych.

Zawody medyczne potrzebne od zaraz

Brak wykwalifikowanych przedstawicieli zawodów medycznych to problem dostrzegalny w naszym kraju już teraz. Jedną z przyczyn tego niekorzystnego stanu rzeczy są emigracje. Wielu młodych terapeutów zajęciowych czy opiekunów medycznych szuka szansy na dobre zarobkowanie za granicą. Starsi specjaliści odchodzą natomiast na emeryturę, nie mając wystarczającej liczby zastępców. W rezultacie powstaje dość wyraźna luka pokoleniowa. Tę może wypełnić jedynie nowy narybek – osoby po ukończonych szkołach policealnych i szkołach medycznych. Oferty szkół, takich jak Collegium Medyczne MEDICA, cieszą się więc coraz większym zainteresowaniem osób, które chcą szybko rozpocząć pracę w branży medycznej, kierując się powołaniem i szansą na zrobienie kariery.

Zawody medyczne jako inwestycja w przyszłość

Zdobycie zawodu medycznego powinno być traktowane jako inwestycja długoterminowa. Zapotrzebowanie na przedstawicieli sektora zdrowia wzrasta. Nakłady na publiczną służę zdrowia, mimo problemów, też stopniowo powinny rosnąć. Wreszcie nie można zapomnieć o sektorze prywatnym, który cechuje się dużą dynamiką rozwoju. Na coraz atrakcyjniejsze zarobki w ośrodkach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych mogą liczyć technicy masażyści czy terapeuci zajęciowi. Wykwalifikowani technicy elektroradiolodzy okazują się bezcenni przy obsłudze nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Rozwój stomatologii, zwłaszcza implantologii oraz protetyki zębowej, otwiera szeroką ścieżkę kariery dla techników dentystycznych i przedstawicieli zawodów pomocniczych, jak asystentki stomatologiczne.

Szkoła medyczna szansą na karierę zawodową

Zdobycie odpowiedniego wykształcenia i uprawnień, odbycie staży oraz kursów doszkalających to klucz do osiągnięcia sukcesu w branży medycznej. Szkoły, takie jak Collegium Medyczne MEDICA, stwarzają szansę poznania niezbędnej teorii i nabycia praktyki oraz potwierdzenia zdobytych w nich umiejętności poprzez zdanie egzaminów zawodowych (w przypadku MEDIKI – jedna z najwyższych zdawalności w kraju!). Więcej informacji na temat szans i perspektyw zatrudnienia w zawodach medycznych można znaleźć na https://medica.edu.pl/szczecin/medyczna-szkola-policealna-szczecin/o-medycznej-szkole-policealnej.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41