tarcica-sucha
14 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Zastosowanie tarcicy suchej
5 (100%) / 1 głosów

Zastosowanie tarcicy suchej

Tarcica sucha to produkt powstający poprzez przetarcie okrągłego drewna przy użyciu różnego rodzaju pilarek, a następnie suszenie komorowe tak otrzymanych desek, bali, łat i innych elementów. Proces suszenia nadaje drewnu lepsze właściwości mechaniczne i może być stosowany zarówno w przypadku gatunków iglastych, liściastych, jak i egzotycznych. Uzyskaną w ten sposób tarcicę wykorzystuje się na wiele sposobów w różnych gałęziach przemysłu.

Elementy konstrukcyjne i stolarka budowlana

Tarcicę suchą, odporną na niekorzystne czynniki środowiskowe i posiadającą dobre właściwości mechaniczne, wykorzystuje się w szeroko pojętym budownictwie jako elementy konstrukcyjne oraz na stolarkę otworową.

W tym celu stosuje się różne gatunki drzew iglastych, np. sosnę, ale też gatunki liściaste. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Drew-Miś oferującej tarcicę, deski i inne produkty drewniane. – Tarcica sucha to idealny materiał na konstrukcje dachowe – przy jej pomocy tworzy się więźbę dachową. Ponadto materiał ten, charakteryzujący się znaczną twardością i wytrzymałością, wykorzystuje się do budowy konstrukcji drewnianych, np. szkieletowych, elementów nośnych czy ściennych. Sucha tarcica może posłużyć jako szalunek, panele elewacyjne lub belki zespolone. Lepszej jakości tarcica stosowana jest w stolarce budowlanej jako materiał do produkcji drzwi oraz okien. Z kolei tarcica gorsza jakościowo wykorzystywana jest w papiernictwie.

Wykończenie wnętrz

Tarcia sucha odgrywa niebagatelną rolę w branży wykończenia i wyposażenia wnętrz. W tym celu wykorzystuje się najlepszej jakości suszoną tarcicę pochodzą z różnych gatunków drzew. Na uwagę zasługują tu zarówno drzewa iglaste, takie jak świerk czy sosna, ale też gatunki liściaste, np. buk czy jesion. Popularna jest w szczególności tarcica dębowa, ceniona ze względu na swoje walory estetyczne. Z tego samego powodu coraz większą popularnością cieszy się tarcica egzotyczna pochodząca z gatunków, takich jak iroko, merbau czy sapeli, którą wyróżnia bogactwo kolorystyczne i efektowne usłojenie. Dobra jakość drewna i efektowny wygląd są niezbędne do tworzenia elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Z tarcicy suchej wykonuje się m. in. płyty i okleiny, deski, panele oraz listwy podłogowe, a także boazeryjne. Ponadto wykorzystywana jest ona w szeroko pojętym przemyśle meblarskim. Z tarcicy wykonuje się np. stoły, krzesła, elementy mebli tapicerowanych czy artykuły dekoracyjne. Jak więc widać, suszona tarcica to materiał o dobrych właściwościach i szerokim zastosowaniu w wielu branżach.