szczotki-techniczne
30 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Zastosowanie i właściwości szczotek technicznych
5 (100%) / 2 głosów

Zastosowanie i właściwości szczotek technicznych

W bogatym asortymencie materiałów ściernych wyjątkowe miejsce zajmują szczotki techniczne. To zróżnicowana grupa akcesoriów o wielu zastosowaniach wykorzystywanych w licznych branżach przemysłu i techniki. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje szczotek technicznych, jakimi właściwościami się charakteryzują i gdzie są używane oraz do jakich celów.

Rodzaje szczotek technicznych i ich właściwości

Szczotki techniczne zaliczają się do materiałów ściernych i tak jak inne produkty z tej gamy różnią się m.in. takimi cechami, jak: kształt, materiał wykonania, ziarnistość i siła ścierania. Z czego powstają szczotki ścierne i jakie ich typy są dostępne na rynku? O te informacje poprosiliśmy w hurtowni materiałów przemysłowych TOLS, która specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szlifowania i spawania:

Ile potrzeb, tyle rodzajów szczotek technicznych. Wyróżniamy więc szczotki: tarczowe, walcowe, pędzelkowe, talerzowe, kątowe, a także szczotki do gratowania i zamiatarek. Jako materiały stosuje się najczęściej: poliamid, polipropylen i polietylen. Zapewniają one wysoką trwałość szczotek, a co za tym idzie – długi okres użytkowania. Ponadto szczotki wykonane z tych tworzyw można poddawać regeneracji. Obie te właściwości sprawiają, że produkty te są bardzo oszczędne w eksploatacji przy zachowaniu jakości zadowalającej nawet wymagających.

Oprócz samego elementu ściernego ważna jest także obudowa, która istotnie wpływa na trwałość akcesorium. Może być wykonana z aluminium albo plastiku.

Zastosowania szczotek technicznych

Szczotki techniczne służą do zamiatania, czyszczenia, polerowania oraz odpylania powierzchni. Można nimi także usuwać naloty, zanieczyszczenia oraz rdzę. Ponadto szczotki techniczne nadają się do niwelowania ostrych krawędzi i rogów, usuwania powłok lakierniczych oraz do szczotkowania drewna. W zależności od potrzeb użycie szczotki może przygotowywać materiał do dalszej obróbki (np. poprawek lakierniczych) albo stanowić finalny etap przez nadanie powierzchni gładkości i połysku. Materiały stosowane do produkcji szczotek technicznych zapewniają bezpieczeństwo użycia i nie pogarszają parametrów technicznych ani walorów wizualnych opracowywanej powierzchni, bo nie ingerują w jej strukturę.

Liczne zastosowania szczotek technicznych sprawiają, że są one w powszechnym użyciu w wielu branżach i zakładach przemysłowych oraz usługowych. Myjnie samochodowe, auto detailing, lakiernictwo, przemysł drzewny, maszynowy, motoryzacyjny i chemiczny – to zaledwie kilka przykładów gałęzi, w których wykorzystywane są zalety szczotek technicznych.