beton-towarowy
5 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Zastosowanie betonu towarowego
5 (100%) / 1 głosów

Zastosowanie betonu towarowego

Beton to materiał powszechnie stosowany w branży budowlanej. Przy mniejszych inwestycjach często wyrabiany jest bezpośrednio na placu budowy. To dość ekonomiczne rozwiązanie, ale całkowicie niewydajne, jeśli do wykonania mamy większe elementy konstrukcyjne, takie jak fundamenty, stropy czy podłogi. W takich sytuacjach alternatywą jest zamówienie dostawy betonu towarowego.

Beton towarowy – co to takiego?

W ofercie producentów dostępnych jest wiele różnych rodzajów mieszanek betonowych, odznaczających się różnymi właściwości i parametrami, jednak beton towarowy nie jest jednym z nich. Terminem tym możemy nazwać dowolną mieszankę, która nie jest wyrabiana na miejscu, lecz dowożona na plac budowy w specjalnych pojazdach, nazywanych betonowozami lub „gruszkami”.

Beton w hurtowych ilościach

Tym, co wyróżnia beton towarowy jest zatem jego ilość, znacznie wykraczająca poza objętości, które można przygotować w zwykłej betoniarce na placu budowy. Z jednej strony duża ilość betonu jest rozwiązaniem komfortowym jeśli mamy do wykonania większe elementy konstrukcyjne domu, z drugiej jednak wymusza dokładne oszacowanie zapotrzebowania. Dlaczego?

Ponieważ jeśli zamówimy go zbyt mało, konieczne będzie zakupienie kolejnej dostawy, co ze względu na czas i koszty transportu jest rozwiązaniem droższym, niż zamówienie jednej, dobrze oszacowanej dostawy – wyjaśnia przedstawiciel firmy Stambet-BudJeśli z kolei zamówimy zbyt dużą ilość betonu i nie będziemy w stanie zużyć materiału dostarczonego w dostawie, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Beton, który nie zostanie wykorzystany staje się bowiem bezużyteczny i należy go zutylizować.

Co wlicza się w koszt betonu?

W koszt betonu towarowego wchodzi nie tylko cena samego materiału, ale również jego transport. Zwykle betonownie liczą sobie za około 3,5 zł za każdy kilometr przejechany w celu dostarczenia betonu na plac budowy. Pamiętajmy również, że w niektórych sytuacjach istnieje konieczność użycia specjalnej pompy, przy pomocy której beton przepompowany jest z gruszki na piętro budynku bądź w miejsce trudniej dostępne. Koszt wynajęcia pompy to około 500 złotych.

Zastosowanie betonu towarowego

Beton towarowy to mieszanki różnego rodzaju – a zatem jego zastosowanie zależy wyłącznie od zastosowania konkretnej mieszanki. W zależności od tego, jakie elementy konstrukcyjne mają zostać wykonane, będziemy potrzebowali:

  • Betonu klasy C8/10 – do nawierzchni, podłóg, posadzek, podjazdów
  • Betonu klasy C12/15 lub C16/20 – do budowy fundamentów, stropów, schodów, ogrodzeń, cokołów.
  • Betonu klasy C20/25 – elementy o dużych rozpiętościach, narażone na duże obciążenia
  • Betonu wodoodpornego – do wykonywania piwnic oraz fundamentów na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych
  • Betonu posadzkowego (szlichty) – do wykonywania podłóg i posadzek przenoszących niewielkie obciążenia.