panele-podlogowe
22 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Zasady montażu paneli podłogowych
5 (100%) / 1 głosów

Zasady montażu paneli podłogowych

Trwałość i efektowny wygląd to najważniejsze, ale nie jedyne zalety paneli podłogowych. Tego typu pokrycia podłóg, które nieustannie zyskują na popularności, cenione są również ze względu na nieskomplikowany sposób montażu. Niewymagające panele pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze – okazuje się, że można je szybko położyć nawet samodzielnie, bez pomocy fachowca. Jak to zrobić i o czym pamiętać przy montażu paneli podłogowych?

Montaż paneli podłogowych – jak się przygotować?

Kiedy ukończymy wszelkie prace instalacyjne oraz montażowe, przychodzi czas na wykończenie podłogi. Prawidłowy montaż paneli podłogowych wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. W tym celu należy zadbać o następujące elementy:

  • Oczyszczenie powierzchni – podłoga przed położeniem paneli powinna być dokładnie oczyszczona z kurzu i zabrudzeń, a także osuszona. Panele układamy na równej powierzchni, pozbawionej pęknięć i ubytków.
  • Folia paroizolacyjna – na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy specjalną folię chroniącą podłogę przed szkodliwym działaniem wilgoci. Paraizolację łączymy taśmą klejącą i układamy tak, by na brzegach zostało ok. 10 cm dodatkowej folii, którą odkładamy na ściany.
  • Izolacja akustyczna – na folię paroizolacyjną nakładamy specjalny podkład, który zapewnia ciche i komfortowe użytkowanie podłogi. Izolacja akustyczna może mieć postać pianki lub płyt, które układamy na podłodze dopasowując je do ścian i uważając, by łączenia nie pokrywały się z połączeniami folii paroizolacyjnej.

Układanie paneli podłogowych

Dzięki tak ułożonym warstwom podłoga jest gotowa na montaż paneli. Podstawową zasadą, jaką należy się przy tym kierować, jest układanie paneli podłogowych w systemie podłogi pływającej. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, że tego typu podłogi nie wymagają przykręcania, przybijania czy klejenia. Panele dostępne w renomowanych sklepach z materiałami do wykończenia wnętrz, np. w sklepie Mersi, łączy się najczęściej techniką pióro – wpust, a więc poprzez łączenie ze sobą krawędzi paneli. To prosty i trwały sposób montażu podłóg. Warto przy tym pamiętać, aby przed montażem odpowiednio „zaaklimatyzować” panele, przechowując je w warunkach montażu, tj. w odpowiedniej temperaturze i przy niskim poziomie wilgotności. Kolejna zasada, której warto przestrzegać przy montażu tego typu podłóg, to układanie paneli prostopadle do okna, czyli równolegle do padających przez szybę promieni słonecznych, co pozwoli ukryć łączenia pomiędzy poszczególnymi deskami. W wąskich pomieszczeniach, np. w korytarzach, panele układamy z kolei prostopadle do dłuższej krawędzi. Wszelkie docięcia paneli wykonujemy przy krawędziach. Pamiętajmy również, że należy zostawić specjalne szczeliny dylatacyjne szerokie na ok. 10 mm przy ścianach, co pozwoli panelom pracować.

Montaż paneli – wykończenie

Prace wykończeniowe przy montażu paneli podłogowych to przede wszystkim docięcie folii paroziolacyjnej. Następnie powstałe przy układaniu paneli szczeliny dylatacyjne maskujemy wykorzystując w tym celu listwy przyścienne, a także specjalne progi w przejściach. Tak zamontowane panele podłogowe stworzą trwałe i efektowne pokrycie podłogi.