montaz-klimatyzacji
11 grudnia 2018

Kategoria:
Inne

Zasady montażu klimatyzacji
5 (100%) / 1 głosów

Zasady montażu klimatyzacji

Klimatyzacja dawno już przestała kojarzyć się wyłącznie z cieplejszym klimatem. Popularność klimatyzatorów w Polsce rośnie bowiem z roku na rok. Tego typu urządzenia z powodzeniem trafiają zarówno do biur, obiektów przemysłowych, jak również domów i mieszkań. Podstawą funkcjonalności klimatyzacji jest nie tylko wysoka jakość urządzenia, ale też jego prawidłowy montaż. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wybór klimatyzatora

Pierwszym krokiem w instalacji systemu klimatyzacji jest wybór odpowiedniego urządzenia. Warto zwrócić tu przede wszystkim uwagę na typ konstrukcji oraz moc chłodzenia. Parametry te powinny odpowiadać powierzchni pomieszczenia oraz jego specyfice, np. liczbie okien czy przebywających w nim osób. Istnieją zarówno urządzenia monoblokowe, jak i typu split. Do wyboru mamy m. in. klimatyzatory kasetonowe oraz kanałowe, które idealnie nadają się do pomieszczeń biurowych czy przemysłowych.

Do najpopularniejszych typów klimatyzatorów, stosowanych zarówno w biurach, jak również w domach, należą jednak urządzenia typu split. – Mówi przedstawiciel firmy Klima24h z Wrocławia, której specjalnością jest klimatyzacja i wentylacja. – Składają się one z jednostki wewnętrznej, schładzającej powietrze oraz zewnętrznej, która odpowiada za odprowadzenie ciepła na zewnątrz. Klimatyzatory tego rodzaju wyróżnia prostota obsługi oraz wysoka funkcjonalność.

Montaż klimatyzatora

W jaki sposób powinien przebiegać profesjonalny montaż klimatyzacji? Wyróżniamy tu następujące etapy:

  • Wybór miejsca dla klimatyzatora – ważne, aby obydwie jednostki były umieszczone blisko siebie, co zapewni lepszą wydajność pracy. Dobrze, by jednostka wewnętrzna znalazła się w pobliżu okna.
  • Montaż jednostki wewnętrznej – w pierwszej kolejności przymocowujemy specjalny panel klimatyzacji i montujemy jednostkę, pamiętając o zasilaniu elektrycznym.
  • Otwory na przewody – instalacja klimatyzatora typu split wymaga przygotowania otworu, przez który przepuszczone zostaną przewody elektryczne oraz rury chłodnicze.
  • Montaż instalacji i jednostki zewnętrznej – jednostkę zewnętrzną umieszcza się w jak najmniejszej odległości od jednostki wewnętrznej, a następnie obydwa elementy łączy się przewodami. W skład zestawu wchodzi zarówno instalacja elektryczna, odpowiedzialna za zasilanie i sterowanie, a także rury chłodnicze, które łączy się za pomocą specjalnych szybkozłączek.
  • Sprawdzenie szczelności i napełnienie układu klimatyzacji – instalacja chłodnicza powinna zostać odpowietrzona i pozbawiona wilgoci. Sprawdzoną, szczelną instalację fachowiec może napełnić czynnikiem chłodniczym.
  • Odprowadzanie skroplin – należy zadbać o grawitacyjne odprowadzanie skroplin z jednostki wewnętrznej do odpowiedniego miejsca, np. rynny.

Dopiero po sprawdzeniu szczelności całego układu, można podłączyć klimatyzator do zasilania i uruchomić system.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Jak się okazuje, montaż klimatyzacji wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Zadanie to warto powierzyć profesjonalistom z kilku powodów. Po pierwsze, prawidłowo zamontowana klimatyzacja to podstawa sprawnego i bezawaryjnego działania urządzenia. Po drugie, do montażu i napełnienia układu czynnikiem chłodniczym wymagane są specjalne uprawnienia. Profesjonalni monterzy posiadają niezbędne doświadczenie, przeprowadzają szczegółowe testy szczelności i prawidłowości odpływu skroplin zgodnie z procedurami. Dzięki temu układ klimatyzacji będzie działał bez zarzutu.