plyty-izolacyjne
8 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Zasady działania izolacji mikroporowatych
5 (100%) / 1 głosów

Zasady działania izolacji mikroporowatych

Izolacyjne płyty mikroporowate to produkt o niezwykłych właściwościach – są odporne zarówno na niskie, jak i skrajnie wysokie temperatury. Ponadto odznaczają się długim czasem eksploatacji. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jakie są ich główne cechy i na czym opiera się zasada ich działania? Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na ten temat.

Izolujące płyty mikroporowate

Izolacje mikroporowate to w praktyce płyty mikroporowate, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Spełniają swoje funkcje izolatora przez bardzo długi czas w ekstremalnie wysokiej temperaturze, która może wynosić nawet około 1000° C (takie właściwości mają np. płyty izolacyjne na bazie szkła borokrzemianowego, które nie zawierają dodatków organicznych). Izolacje mikroporowate są praktycznie niepalne oraz odporne na każdy sposób przenoszenia ciepła, w tym na temperaturę generowaną przez światło laserowe (którego nie należy nazywać promieniowaniem cieplnym). Ich zastosowanie w znaczny sposób ogranicza utratę energii, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność finansową. Warto warto też wspomnieć o tym, że izolacje mikroporowate są bezpieczne dla naszego środowiska.

Jakie są zasady działania izolacji mikroporowatej?

Im niższa przewodność cieplna, tym lepszy izolator – tę zasadę powinniśmy znać wszyscy. Przekazywanie ciepła może następować na trzy sposoby: w wyniku przewodzenia, konwekcji i promieniowania. W skrócie opowiemy, dlaczego izolacja mikroporowata ogranicza przekazywanie ciepła. Przyjrzyjmy się najpierw przewodzeniu ciepła przez ciało stałe, w którym energia cieplna przekazywana jest z jednej cząsteczki do kolejnej poprzez drgania. Mówiąc obrazowo: cząsteczki tworzące izolacje mikroporowate mają ze sobą zminimalizowany kontakt, dlatego drogi przepływu ciepła są długie i kręte. W przypadku konwekcji izolacja mikroporowata, ze względu na swoją budowę, nie może pozwalać na cyrkulację cząsteczek otaczającego go powietrza. I kolejny sposób przekazywania ciepła: w izolacjach mikroporowatych osadzone są substancje pochłaniające promieniowanie podczerwone, w związku z czym izolacje rozpraszają około 95% tego promieniowania.

Zastosowanie izolacji mikroporowatej

Jak mówi nam przedstawiciel firmy FORNAX z Siewierza, izolacje mikroporowate znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w:

  • przemyśle petrochemicznym – w zakładach produkcyjnych kategorii rafineryjnych i petrochemicznych, rurociągach przemysłowych i osprzęcie do nich i w podwodnych aplikacjach rurociągów,
  • przemyśle szklarskim – w piecach grzewczych, rekuperatorach, podgrzewaczach i zasilaczach,
  • przemyśle metalurgicznym – w kadziach, piecach anodowych, bateriach redukcyjnych,
  • przemyśle energetycznym – w tradycyjnych elektrowniach na węgiel, ropę i gaz, w elektrowniach słonecznych, a także w energetyce jądrowej.

Izolacji mikroporowatych nie znajdziemy więc w domowych piecach, a w miejscach, gdzie rzeczywiście panują ekstremalnie wysokie temperatury.