balustrady-zewnetrzne
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Zasady doboru balustrad zewnętrznych
5 (100%) / 1 głosów

Zasady doboru balustrad zewnętrznych

Balustrady to niezbędny element wykończenia balkonów, schodów i tarasów. Zapewniają bezpieczeństwo i stanowią ozdobę budynku, a czasami są jego kluczowym elementem. Dobór odpowiednich balustrad zewnętrznych to niełatwe zadanie. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów barierek, które różnią się od siebie ceną, materiałem wykonania i właściwościami. Na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru?

Wybór balustrad zewnętrznych to decyzja na wiele lat, dlatego warto poświęcić czas na zapoznanie się z podstawowymi zasadami doboru barierek. Producenci posiadają bardzo bogatą ofertę balustrad, zarówno pod względem materiałów, jak i kolorów, np. firma Metalex-Szyma w Komprachcicach. Dzięki temu można dobrać odpowiednie balustrady, dopasowane do estetyki budynku oraz typu miejsca, w jakim będą zamontowane. Co powinno być priorytetem?

  • Materiał – balustrady zewnętrzne narażone są na działanie czynników atmosferycznych, dlatego wybór dobrej jakości materiału jest zdecydowanie najważniejszy. W naszych warunkach klimatycznych sprawdzą się balustrady wykonane ze stali nierdzewnej. Tańszym rozwiązaniem są balustrady zrobione ze szkła hartowanego, które również cechują się wysoką odpornością na niszczenie. Inne materiały to drewno, kamień, cegła, żeliwo i beton.
  • Kształt balkonu lub tarasu – warto zwrócić uwagę, jaki kształt ma miejsce, w którym będą zamontowane balustrady. Szczególnie dotyczy to balkonów i tarasów w kształcie litery C lub U, gdzie dodatkowo trzeba dobrać odpowiednie wygięcie i proporcje barierek.
  • Proporcje – istotna jest zarówno wysokość balustrad oraz rozstaw szczebli. Balustrada musi zapewniać bezpieczeństwo, dlatego nie może być zbyt niska. Z kolei zbyt wysokie barierki ograniczają widoczność i są niewygodne w użytkowaniu. To samo tyczy się rozstawu szczebli. Za szerokie rozstawienie poszczególnych szczebli stwarza niebezpieczeństwo.
  • Estetyka – dobór balustrad do estetyki budynku jest niezwykle ważny. Wykonane ze stali nierdzewnej sprawdzą się w przypadku nowoczesnych domów. Drewniane pasują do aranżacji roślinnych i stylu rustykalnego. Z kolei szklane balustrady to rozwiązanie uniwersalne – idealnie komponują się zarówno z nowoczesnymi domami, jak i tradycyjnym budownictwem. Barierki muszą współgrać z całym wyposażeniem balkonu, a także powinny być spójne z kolorystyką, proporcjami i materiałem wykonania okien oraz drzwi.
  • Ciężar – Balustrady mogą mieć masywną lub lekką konstrukcję. W przypadku balkonów bez podparcia należy wybrać lżejszą balustradę, np. wykonaną ze szkła lub desek. Balkony i tarasy, które wytrzymają większe obciążenie, mogą być wyposażone w balustrady kute.
  • Łatwość w utrzymaniu – to również ważna cecha balustrad. Warto wiedzieć, że te, wykonane ze szkła trzeba bardzo często wycierać, ponieważ pokrywane są zaciekami i nalotem. Drewniane barierki pochłaniają wilgoć, dlatego czyszczenie ich może być trudne. Najłatwiejsze w utrzymaniu są balustrady wykonane ze stali – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną ściereczką.