czyszczenie-klimatyzacji
19 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Zasady czyszczenia systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych
5 (100%) / 1 głosów

Zasady czyszczenia systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych

Systemy wentylacyjne, klimatyzacyjne i chłodnicze są podatne na gromadzenie się zanieczyszczeń. Oddziałują one nie tylko na same instalacje i urządzenia, ale i osoby przebywające w zasięgu ich oddziaływania. Dlatego systemy te wymagają regularnego czyszczenia. Jakie są zasady oraz sposoby czyszczenia układów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych?

Zanieczyszczenia systemów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych

Klimatyzacja, wentylacja i instalacje chłodnicze narażone są na m.in.: kurz, pyły, dym papierosowy, pyłki roślin, drobiny tłuszczu i chemikalia. Do tego dochodzi wilgoć z powietrza. Powstaje środowisko rozwoju bakterii i grzybów, które przedostają się do wnętrz. Mogą wywoływać groźne choroby, problemy z drogami oddechowymi i alergie.

Zaniedbanie czyszczenia systemu wentylacji, klimatyzacji albo chłodzenia ma też wpływ na jego funkcjonowanie. Jakie problemy wywołują i jakie są ich konsekwencje? O tym więcej specjalista z firmy Klima Venta:

Zanieczyszczenia zbierają się na elementach systemu klimatyzacji albo w kanałach wentylacyjnych. Urządzenia stają się mniej wydajne i szybciej się zużywają oraz psują. Rezygnacja z prostego i taniego czyszczenia systemu może się skończyć skomplikowaną i kosztowną naprawą albo przebywaniem w środowisku źle wentylowanym, zawilgoconym i pełnym drobnoustrojów.

Czyszczenie systemów wentylacyjnych

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych powinno zacząć się od rozpoznania problemu. Samo czyszczenie można wykonać metodą na sucho albo na mokro.

Metoda na sucho polega na wprowadzeniu do kanału wentylacyjnego obrotowej szczotki. Wykorzystuje się także odkurzacze oraz powietrze sprężone.

Czyszczenie na mokro może się odbywać przy pomocy myjek parowych i detergentów. Usuwają one zabrudzenia i dezynfekują, powstrzymując rozwój bakterii i grzybów.

Czyszczenie systemów wentylacyjnych i chłodniczych

W systemach klimatyzacyjnych i chłodniczych zainteresowania wymagają skraplacz,  parownik i filtry. Niestety, nie mają one stuprocentowej skuteczności. Filtry wielokrotnego użytku czyścimy wodą z łagodnym detergentem i płuczemy w preparacie bakteriobójczym. Te jednorazowe należy wymienić.

Parownik i znajdującą się pod nim tacę skroplin należy zdezynfekować płynem, polewając od góry ku dołowi. Jeżeli to nie wystarcza i na lamelach oraz tacy znajduje się osad lub szlam, należy wymontować tacę i umyć ją przy pomocy wody i detergentu, a następnie preparatu bakterio- i grzybobójczego.

Skraplacze narażone są na większe zanieczyszczenia, bo umieszczane są na zewnątrz budynku. Detergenty do ich czyszczenia są agresywne i należy stosować środki ochrony osobistej przy pracy. Parownik, a przede wszystkim jego wentylator nadmuchowy, spryskuje się preparatem, pozostawia go na kilka minut i spłukuje. Po wyeliminowaniu zanieczyszczeń biologicznych można umyć parownik łagodnym środkiem czyszczącym i nabłyszczającym, aby przywrócić mu dawny wygląd.