2 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Zalety tulejowania otworów.
5 (100%) / 1 głosów

Zalety tulejowania otworów.

Ruchome części maszyn, takie jak wysięgnik koparki narażone są w trakcie pracy na bardzo duże tarcia. Najprostszą metodą niwelowania negatywnego wpływu pocierania się o siebie sworzni i tulei, jest regularne smarowanie. Jeśli czynność ta zostanie zaniedbania, tarcie i wzrost ciśnienia może prowadzić do uszkodzenia elementów i w efekcie sprawi, że cała maszyna przestanie pełnić swoje zadanie. Rozwiązaniem problemu jest tulejowanie otworów. 

Na czym polega tulejowanie otworów?

Tulejowanie otworów to metoda regeneracji ruchomych elementów maszyn, które w wyniku nieprawidłowego smarowania doznały ubytków. Nawet z pozoru niewielki ubytek zaburza prawidłową pracę sworzni obracających się w tulei – powoduje, że poza prawidłowym ruchem obrotowym, sworzeń wpada również w ruch radialny (wypada ze swej pierwotnej osi obrotu, przed wykonaniem ruchu musi opierać się o ściankę tulei). To powoduje znaczne dodatkowe naprężenia na tulei i prowadzi do dalszego, przyspieszonego zużycie – im większy luz na elementach, tym szybsze ich uszkadzanie. Dzięki tulejowaniu możliwe jest przywrócenie tulei pierwotnego kształtu i zniwelowanie wpływu niepotrzebnych naprężeń. Proces ten polega na roztoczeniu tulei do większej średnicy aby usunąć uszkodzenia, następnie napawa się utworzone gniazdo i roztacza do poprawnego rozmiaru. Tulejowanie może odbywać się przy użyciu specjalnych mobilnych urządzeń – usługę taką znajdziemy w ofercie firmy Wigropol. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Oszczędność czasu

Główną korzyścią płynącą z tulejowania otworów przy pomocy mobilnego urządzenia jest ogromna oszczędność czasu. Uszkodzonego elementu nie trzeba demontować z maszyny, a następnie transportować do warsztatu, w którym zostanie wykonana naprawa. Oczywiście, odchodzi również konieczność ponownego montażu. To wszystko sprawia, że tulejowanie na miejscu w siedzibie klienta znacznie skraca czas wyłączenia maszyny z użytku.

Oszczędność pieniędzy

Powiedzenie „czas to pieniądz” doskonale sprawdza się w branży budowlanej czy produkcyjnej, gdzie wszelkie przestoje w pracy urządzenia powodują znaczne opóźnienia w wykonywanych pracach – a tym samym przekładają się na wyższe koszty ponoszone przez firmę. Korzystając z tulejowania na miejscu możemy zminimalizować te straty.

Profilaktyka uszkodzeń

Tulejowanie otworów uszkodzonych w nawet niewielkim stopniu może zapobiegać poważniejszym awariom urządzenia – a tym samym zmniejszyć koszty jego eksploatacji.

Poprawa bezpieczeństwa

Wadliwe działanie ruchomych elementów może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa maszyny, jej operatora oraz najbliższego otoczenia. Usunięcie usterki pozwala zminimalizować ryzyko takich wypadków.