spawanie
6 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Zalety spawania laserowego
5 (100%) / 2 głosów

Zalety spawania laserowego

Spawanie pozwala łączyć elementy wykonane z metali i stopów, co poszerza ich zastosowania i umożliwia tworzenie nawet bardzo złożonych kształtów. Obecnie najbardziej nowoczesną metodą spawania jest spawanie laserowe. Na czym ono polega i jakie ma zalety? Dowiedz się więcej o tym, jak przebiega spawanie laserowe, na jakiej zasadzie działa i dlaczego warto brać pod uwagę tę metodę.

Na czym polega spawanie laserowe?

Spawanie laserowe to obok spawania elektronowego jedna z najbardziej nowoczesnych metod spajania metali i ich stopów. Metoda laserowa może konkurować z elektronową, a pod niektórymi względami ją przewyższa. W spawaniu laserowym specjalizuje się firma Zalpol. Na czym to polega?

W tej technologii wykorzystuje wiązkę laserową o dużej gęstości energii sięgającej około 1 MW/cm². Dzięki temu możliwe jest nadtapianie stykających się krawędzi spawanych elementów. Spawanie laserowe sprawdza się zarówno przy cienkich materiałach, jak i grubszych. W tym drugim wypadku przeprowadza się spawanie z głęboką penetracją.

Spawanie laserowe jest bardzo precyzyjne. Idealny dobór wiązki lasera i jego mocy umożliwia spawanie punktowe, z kolei lasery o dużej mocy radzą sobie z elementami o grubości do 25 mm. Dzięki dużej dokładności i wysokiej jakości spawu metodę tę wykorzystuje się w medycynie, lotnictwie, elektrotechnice, a nawet w technologiach kosmicznych.

Jakie są zalety spawania laserowego?

Spawanie laserowe ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu lasera ogranicza się wpływ wysokiej temperatury wyłącznie do rejonu tworzenia spawu. Dzięki temu proces spawania nie pogarsza właściwości obrabianych elementów. Po spawaniu laserowym nie jest konieczna obróbka materiału, bo nie dochodzi do znacznych jego odkształceń.

Spawanie laserowe jest bardzo szybkie, a przy tym dokładne. Przy przedmiotach o niewielkiej grubości możliwe jest osiągnięcie wydajności powyżej 1200 złączy na godzinę. Technologia ta nadaje się nawet do łączenia materiałów trudno spawalnych, a przy tym zapewnia wysoką czystość spawu i jego doskonałą trwałość.

Zastosowanie szybkiej i efektywnej energetyczne metody spawania usprawnia pracę i ogranicza jej koszty. Co ważne, technologia ta ma wiele zastosowań, w tym nietypowych. Pozwala tworzyć spoiny na bardzo opornych albo aktywnych materiałach.

Do surowców, które można spawać laserowo, zaliczają się m.in.:

  • stal konstrukcyjna,
  • stal stopowa,
  • wysokowytrzymałe stale niskostopowe,
  • stal węglowa,
  • metale aktywne chemicznie,
  • metale trudno topliwe,
  • aluminium,
  • magnez,
  • tytan,
  • nikiel.