przydomowa-oczyszczalnia-sciekow
2 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
5 (100%) / 1 głosów

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Jeśli twój dom położony jest na terenie o budowie rozproszonej, gdzie poprowadzenie sieci zbiorczej jest nieopłacalne, rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Korzystać można z niej bezproblemowo przez długie lata, a roczne koszty użytkowania nie przekraczają 400 zł. Co jeszcze sprawia, że tak wielu się na nią decyduje? Jakie są zalety przydomowych oczyszczalni?

Długoletnie, bezobsługowe korzystanie z urządzenia, krótki okres zwrotu inwestycji oraz niskie koszty utrzymania sprawiają, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są idealnym rozwiązaniem w przypadku braku podłączenia do sieci zbiorczej. Stanowią doskonałą alternatywę dla dość drogiego w eksploatacji, tradycyjnego szamba. Co więcej, są ekologiczne i nie zagrażają środowisku. Zasada ich działania jest dość prosta i polega na wzbudzeniu wewnątrz instalacji intensywnych procesów biologicznych, które następnie rozkładają ścieki na związki mineralne. Są one proste i nieszkodliwe dla środowiska, dlatego można je odprowadzać do gruntu, rowu melioracyjnego, a nawet rzeki bez obawy, że skazimy środowisko. Wyróżnić można oczyszczalnie biologiczne oraz ekologiczne. Jakie są ich zalety?

Ekologiczne oczyszczalnie

Ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków, to klasyczne zbiorniki przepływowe. Dzięki materiałom, użytym do ich produkcji, charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na mechaniczne uszkodzenia oraz na środki chemiczne. Laminat poliestrowo-szklany, z którego są wykonane sprawia, że nie musimy martwić się o ich trwałość. Oczyszczalnia taka nie stanowi zagrożenia dla środowiska i jest tania w eksploatacji, a oczyszczoną wodę można wykorzystać do prac ogrodowych lub mycia auta. Jednym minusem tego typu urządzenia, jest brak możliwości jego instalacji na terenie miasta.

Oczyszczalnie biologiczne

Tego typu oczyszczalnie są coraz bardziej popularne i coraz więcej firm ma je w swojej ofercie, jak na przykład firma InterEco z Pabianic. Technologia ich działania opiera się na niskoobciążonym osadzie czynnym oraz zanurzonym złożu biologicznym, co daje gwarancję wysokiej redukcji zanieczyszczeń. Dzięki bezzapachowej pracy, oczyszczalnię tę można montować nawet bardzo blisko domu. Ponadto jest niezawodna i bezobsługowa, gdyż nie posiada części ruchomych ani automatyki, co dodatkowo eliminuje konieczność częstych napraw serwisowych. Co więcej, można ją instalować nawet na bardzo małych działkach, ze względu na jej niewielkie rozmiary. Inne jej zalety, to redukcja zanieczyszczeń nawet o 97%, niskie koszty eksploatacji, 15 letnia gwarancja, odporność na nierówne dopływy ścieków oraz nieuciążliwa i cicha praca. Nie musimy się także martwić, jeśli warunki gruntowo-wodne na naszym ternie nie są sprzyjające. Dzięki konstrukcji w kształcie stożka, biologiczne oczyszczalnie ścieków są bowiem odporne na działanie sił wyporu wód gruntowych.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stanowią zatem doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szamb. Warto rozważyć ich instalację, aby na długie lata móc zapomnieć o problemie odprowadzania ścieków z naszego terenu.