Zalety przedszkoli niepublicznych
16 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Zalety przedszkoli niepublicznych
5 (100%) / 1 głosów

Zalety przedszkoli niepublicznych

W życiu każdego rodzica nadchodzi moment, w którym musi on ułatwić dziecku pierwsze kroki w kierunku samodzielności, czyli posłać je do przedszkola. Jest to doświadczenie trudne, z reguły zarówno dla rodziców, jak i ich pociech, jednak dużym ułatwieniem z pewnością jest wybór dobrej placówki, w której przedszkolak będzie mógł szybko się zaadaptować. Nie ulega wątpliwości, że to przedszkola niepubliczne zapewniają swoim wychowankom najlepsze warunki.

Przedszkole dobre dla… rodzica

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest znaleźć dziecku miejsce w dobrym przedszkolu. Zwłaszcza młodzi rodzice pierwszych dzieci często dają się zaskoczyć informacją, że o znalezienie miejsca w przedszkolu państwowym powinni byli zatroszczyć się z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Z punktu widzenia rodzica optymalne warunki dają przedszkola, które znajdują się blisko domu i pracują możliwie długo, zarówno w ciągu doby, jak i całego roku. Pierwszą zaletą przedszkoli niepublicznych jest właśnie dostępność – placówki edukacyjno-wychowawcze tego typu działają do późnych godzin popołudniowych i zwykle również w wakacje.

Ale to dzieci są najważniejsze

Wygoda rodziców jest oczywiście ważna, jednak jeszcze bardziej istotne są warunki, jakie przedszkole zapewnia swoim uczniom. Mocno obciążone ilością wychowanków przedszkola publiczne pod tym względem nie mogą konkurować z placówkami prywatnymi.

Po pierwsze, w przedszkolach niepublicznych dzieci przebywają w mniejszych grupach. Oznacza to przede wszystkim lepszą opiekę. Im mniej uczniów na jednego wychowawcę, tym większe możliwości poświęcenia odpowiednio dużej uwagi każdemu z podopiecznych. W takich grupach malcami łatwiej się zaopiekować, dostrzec i zaspokoić ich indywidualne potrzeby.

Po drugie, przedszkola niepubliczne często są profilowane. Przykładem może być Przedszkole „Promyk” w Szczecinie, które ukierunkowane jest na rozwijanie zdolności muzycznych i umiejętności językowych dzieci. Do codziennych zajęć płynnie wplatane są ćwiczenia ułatwiające opanowanie języka angielskiego, zaś dodatkowo przedszkolaki mogą uczestniczyć w lekcjach z języka niemieckiego.

W ten sposób dotarliśmy do trzeciej już zalety przedszkoli niepublicznych, czyli poszerzonej oferty edukacyjnej. Dodatkowe zajęcia, dostępne w niektórych placówkach państwowych za dodatkową opłatą, tutaj są standardem.

We wspomnianym wcześniej szczecińskim przedszkolu podstawowy program jest uzupełniony nie tylko zajęciami językowymi – uczniowie biorą udział w zajęciach z rytmiki z elementami tańca, zajęciach wokalno-tanecznych i chórze, a nawet w lekcjach gry na instrumentach muzycznych (pianino, flet, gitara). Co ważne, dobór aktywności najlepszych dla dzieci nie odbywa się automatycznie, ale zgodnie z zainteresowaniami, upodobaniami i możliwościami ucznia.

Dużą zaletą przedszkoli niepublicznych jest znacznie lepiej rozbudowane zaplecze dydaktyczne i uważnie dobierana kadra pedagogiczna. Oprócz wychowawców, przedszkola prywatne zwykle zatrudniają też specjalistów, takich jak logopedzi, psycholodzy, nauczyciele wychowania fizycznego i korektywy.

Przedszkola niepubliczne starają się też uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności. Uczniowie szczecińskiego przedszkola „Promyk” każdego roku biorą udział m.in. w Dniach Morza, festynach dzielnicowych, Przedszkoliadzie, a także w Dniach Seniora, co pozwala im aktywnie włączać się w życie ich małej społeczności przedszkolnej, ale też odważnie i pewnie wkraczać w rzeczywistość poza murami placówki.