wegiel-kamienny
31 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Zalety ogrzewania węglem kamiennym
5 (100%) / 1 głosów

Zalety ogrzewania węglem kamiennym

Węgiel kamienny jest wciąż najbardziej popularnym materiałem grzewczym wykorzystywanym w naszych domach. Posiada on wiele praktycznych zalet, do których należy między innymi jego niska cena, wydajność i duża dostępność, ale, co ważne także ekologiczność, której brak był częstym zarzutem w stosowaniu węgla kamiennego. Okazuje się, że zarzuty te nie mają obecnie uzasadnienia biorąc pod uwagę fakt coraz częściej stosowanego ekogroszku.

Węgiel kamienny – charakterystyka i zastosowanie

Węgiel kamienny występuje pod kilkoma postaciami różniącymi się od siebie zawartością siarki i popiołu, a także wielkością. Są to groszek, orzech oraz kostka.

Węgiel kamienny charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co w praktyce daje nam wymierne korzyści w postaci uzyskania odpowiedniej temperatury przy niewielkim zużyciu materiału palnego. Kaloryczność węgla to najważniejszy parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie, ponieważ właśnie on decyduje o wartości opałowej węgla – radzi nasz rozmówca reprezentujący firmę Ekogroszek Centrum.

Używanie węgla ma uzasadnienie w przypadku docieplonych budynków, które za sprawą izolacji sprowadzają utratę ciepła do minimum. Innym rodzajem węgla jest węgiel brunatny, stosowany głównie w przemyśle, który jednak nie sprawdzi się w przypadku ogrzewania domów prywatnych ze względu na niską kaloryczność – jego użycie jest po prostu nieopłacalne.

Zalety ogrzewania węglem kamiennym

Niewątpliwą zaletą ogrzewania węglem kamiennym jest jego cena. Jest to najtańszy obecnie sposób ogrzewania budynków. Ponadto wyróżnia się on bardzo dużą dostępnością, co powoduje dużą konkurencję na rynku, a w konsekwencji wpływa również na jego niską cenę.

Aby zastosować ogrzewanie węglem kamiennym musimy zainstalować odpowiedni piec lub kocioł. Urządzenia te także wiążą się z niewielkimi kosztami zakupu, podobnie jak ich ewentualna naprawa.

Wbrew obiegowym opiniom ten sposób ogrzewania posiada wiele walorów ekologicznych, a to za sprawą ekogroszku, czyli nowoczesnej wersji węgla.

Ekogroszek – ekologiczny węgiel

Ekogroszek, oprócz tego, że posiada dużą kaloryczność i niewielką wilgotność, cechuje się także znikomą zawartością siarki i innych związków chemicznych, co skutkuje małą emisją zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. Produkowany jest na bazie starannie wyselekcjonowanych partii węgla kamiennego i stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego węgla. Do używania ekogroszku stosuje się specjalne kotły wyposażone w automatyczne podajniki paliwa, które są nie tylko ekonomiczne, ale pozwalają nam zaoszczędzić sporo czasu i zapewniają wygodę w użytkowaniu.