kociol-kondensacyjny
25 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Zalety kotłów kondensacyjnych.
5 (100%) / 1 głosów

Zalety kotłów kondensacyjnych.

Coraz chętniej, zamiast tradycyjnych kotłów gazowych, instalujemy w naszych domach kotły kondensacyjne. Mają one wiele zalet. W przeciwieństwie do tradycyjnych są bardziej ekologiczne i nie wpływają w tak dużym stopniu na poziom niskiej emisji. Nie wymagają również zbytniego zaangażowania domowników przy ich obsłudze. Pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów gazowych, działają na zasadzie kondensacji. Proces ten polega na przejściu pary wodnej ze stan gazowego w stan ciekły, co pozwala na odzyskanie ciepła utajonego. W przeciwieństwie do kotłów tradycyjnych, w kotłach kondensacyjnych produktem spalania będzie zatem nie tylko dwutlenek węgla, lecz również para wodna. Proces jest dość prosty. Temperatura przy powierzchni palnika dochodzi do kilkuset stopni, następnie jest przekazywana do wody grzewczej, przepływającej przez wymiennik, który z kolei sprowadza temperaturę spalin poniżej punktu rosy. W ten sposób para wodna skrapla się i wytwarza się energia, która zostaje użyta w procesie ogrzewania. Wykorzystanie dodatkowego czynnika oprócz energii chemicznej powoduje, że sprawność jest główną zaletą kotłów kondensacyjnych. Jakie jeszcze są plusy zainstalowania takiej formy ogrzewania?

Komfort cieplny

Dzięki swojemu mechanizmowi działania, kotły kondensacyjne gwarantują ich użytkownikom dużo wyższy komfort cieplny, a ponadto minimalizują straty ciepła, ponoszone przy instalacji tradycyjnych kotłów gazowych. – tłumaczy serwisant z Zakładu Gazowego z Oławy.

W efekcie dom jest odpowiednio dogrzany w bardzo silne mrozy, natomiast latem nie musimy przepłacać za ogrzewanie.

Oszczędność

Kolejną zaletą kotłów kondensacyjnych jest wiążąca się z ich eksploatacją oszczędność pieniędzy. Zużywają one bowiem mniej gazu w stosunku do kotłów tradycyjnych, co jest bardzo istotne przy obecnych cenach tego surowca. Ponieważ ceny gazu mają tendencję wzrostową, coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na omawiany typ kotłów. Koszt zakupu samego pieca, elementów do niego niezbędnych, a także instalacja urządzenia to spory wydatek, który jednak bardzo szybko zwróci się w eksploatacji. Mniejsze zużycie gazu, dzięki odbieraniu większej ilości ciepła ze spalin i w efekcie obniżenie rachunków, to jedna z większych zalet kotłów kondensacyjnych.

Wszechstronność zastosowania

Niemniejszą zaletą omawianego typu ogrzewania jest wszechstronność jego zastosowania. Doskonale nadaje się ono zarówno do płaszczyznowego ogrzewania niskotemperaturowego, czyli podłogowego, jak i do tradycyjnych grzejników.

Na koniec warto wspomnieć, że kotły kondensacyjne to bardzo dyskretne i ciche urządzenia. Nie potrzebują osobnej kotłowni i można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu: kuchni, łazience, garderobie czy przedpokoju, a nawet w szafce nad zlewem. Wszystko to sprawia, że kotły kondensacyjne są coraz chętniej wybierane przez klientów.