26 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Zalety i zastosowanie nagrzewnic powietrza
5 (100%) / 1 głosów

Zalety i zastosowanie nagrzewnic powietrza

Najlepszym sposobem na ogrzanie różnorodnych miejsc oraz pomieszczeń jest wykorzystanie nagrzewnicy powietrza. Warto ją zastosować w przypadku, gdy inne rozwiązania zawodzą lub warunki nie pozwalają na ich użycie. W naszym artykule przedstawiamy rodzaje, zalety oraz zastosowanie poszczególnych nagrzewnic powietrza. Mamy nadzieję, że informacje w nim zawarte rozwieją wszelkie wątpliwości na temat korzystania z tego typu urządzeń.

Nagrzewnice elektryczne

Ogrzewanie powietrza następuje poprzez wymuszony obieg powietrza oraz dostarczane paliwo, podgrzewające powietrze, które przepływa przez nagrzewnicę. W przypadku nagrzewnic elektrycznych pomieszczenia, w których są zainstalowane, bardzo szybko się nagrzewają. Urządzenia zasilane są energią elektryczną (trzeba zatem liczyć się z większymi wydatkami na prąd) i posiadają wentylator, przez który wydostaje się nagrzane grzałkami powietrze.

Nagrzewnice elektryczne świetnie nadają się do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń oraz mieszkań, ale wykorzystywane są również w sektorze rolnym, usługach i budownictwie. Ich popularność wynika z łatwej obsługi, możliwości wykorzystania w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, braku zużycia tlenu, przystosowania do pracy ciągłej i mobilności. W dodatku są bezpieczne i nie wymagają dostaw paliwa.

Nagrzewnice gazowe i olejowe

Innym rodzajem nagrzewnic powietrza są nagrzewnice gazowe, które są niezależne od innych urządzeń. Są one wykorzystywane szczególnie do ogrzewania dużych pomieszczeń, ale należy pamiętać, że aby je nagrzać, muszą wypełnić ich całą przestrzeń (to samo dotyczy pomieszczeń źle izolowanych). Nagrzewnice gazowe charakteryzują się regulowaną mocą cieplną, gotowością operacyjną i prostą obsługą. Ponadto są łatwe w konserwacji, a ich budowa nie nagrzewa się.

Największa wydajność cechuje nagrzewnice olejowe, które zasilane są olejem opałowym lub napędowym. Urządzenia te, oprócz dużej wydajności, cechują się łatwością w obsłudze i konserwacji oraz dużym wyborem modeli, wśród których są nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin i bez odprowadzenia spalin. Te pierwsze przeznaczone są do ogrzewania budynków mieszkalnych lub hal magazynowych – dużych pomieszczeń, w których przebywają ludzie. Tych drugich używa się np. na budowach, czyli w pomieszczeniach z zapewnionym stałym przepływem powietrza. Całe ciepło ze spalania jest wtedy przekazywane do ogrzewanego pomieszczenia.

Nagrzewnice na paliwa stałe

Warto także wspomnieć o nagrzewnicach na paliwa stałe, takie jak słoma, drewno, ekogroszek, pellet drzewny czy miał węglowy, które są stosunkowo tanie. Same nagrzewnice cechują się bardzo wysoką efektywnością i znajdują zastosowanie w rolnictwie, przemyśle lub sektorze motoryzacyjnym, gdzie ogrzewane są magazyny oraz warsztaty samochodowe – wyjaśnia specjalista z PHPU Gizex Sp. z o.o., które oferuje szeroką gamę urządzeń opalanych biomasą, miałem oraz węglem.