druk-cyfrowy
13 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Zalety druku cyfrowego
5 (100%) / 2 głosów

Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy jest obecnie najpopularniejszy na całym świecie nie bez powodu. Wszystkie materiały dostarczamy w postaci danych komputerowych – do nowoczesnej drukarni internetowej możemy bez problemu przesłać pliki za pomocą specjalnego formularza, zamówić, zapłacić i odebrać. To bardzo wygodne rozwiązanie. Co charakteryzuje druk cyfrowy i jakie są jego największe zalety? – Sprawdźmy, dlaczego cieszy się takim powodzeniem.

Jak działa drukarka laserowa?

Nie sposób opisać zalet druku cyfrowego bez omówienia, jak właściwie działa drukarka cyfrowa – laserowa. Każde takie urządzenie, niezależnie od producenta, składa się z kilku charakterystycznych elementów:

  • podajnika papieru (co najmniej jednego),
  • światłoczułego bębna,
  • zespołu elektrod, które ładują i rozładowują bęben,
  • systemu transportującego kartki lub inne nośniki, np. koperty,
  • pojemnika z tonerem,
  • zespołu, który utrwala wydruk.

Potrzebna jest również oczywiście elektronika, która jest odpowiedzialna za komunikację z komputerem lub innym urządzeniem, które zleca wydruk. Gdy na naszym komputerze wydajemy polecenie „drukuj”, do drukarki trafia zestaw danych, najczęściej w języku PCL lub PostScript – to tzw. języki opisów strony. W drukarce cyfrowej zainstalowany jest interpretator języka opisu strony, który na podstawie otrzymanego zbioru informacji generuje obraz wydruku. Bitmapowy obraz następnie jest odwzorowywany na bębnie za pomocą lasera. Dalej, mówiąc w uproszczeniu, toner jest przyciągany do bębna w tych miejscach, gdzie obraz został nakreślony przez laser. Kolejny krok to przeniesienie obrazu na papier. Cały proces odbywa się bardzo szybko – a to już pierwsza z naszych zalet druku cyfrowego.

Zlecenia realizowane „od ręki”

Jak już wiemy, druk odbywa się bardzo szybko.

Krótko trwa też faza przygotowawcza do realizacji zlecenia – mówi nam przedstawiciel drukarni urdruk.plpracownicy drukarni mogą przygotowywać kolejne zlecenia, gdy inne są właśnie drukowane.

Nie ma konieczności przygotowywania żadnych skomplikowanych form drukowych, co obniża koszty druku. Nie musimy też wykonywać druków próbnych, a więc już pierwsza odbitka, która schodzi z drukarki, to odbitka nakładowa, która trafi w ręce klienta. Kolejna zaleta druku cyfrowego to jakość: otrzymujemy wydruki znacznie wyższej jakości niż z typowej drukarki. Dzięki nowoczesnym drukarkom cyfrowym mamy możliwość drukowania na wielu różnych podłożach, na papierach o różnej gramaturze. Możemy więc drukować ciekawe ulotki, czy foldery, które z pewnością przyciągną oko potencjalnych klientów. Na koniec warto dodać, że cyfrowa obróbka obrazów pozwala nam na skalowanie, a także zarządzanie kolorem.