17 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Zalety biologicznych oczyszczalni ścieków
5 (100%) / 1 głosów

Zalety biologicznych oczyszczalni ścieków

Mieszkańcy dużych miast nie muszą martwić się o odprowadzenie ścieków z mieszkań, ponieważ korzystają z wygody, jaką jest podłączenie do sieci kanalizacyjnej. W innej sytuacji są natomiast osoby, które zdecydowały się na wybudowanie domu w miejscu, gdzie podłączenie do kanalizacji jest niemożliwe lub zwyczajnie nieopłacalne.

Istnieją rozmaite sposoby radzenia sobie z problemem ścieków komunalnych na działkach niepodłączonych do kanalizacji – mówi ekspert z firmy FRUKKO.

Tradycyjnym rozwiązaniem jest budowa przydomowego szamba, jednak coraz więcej osób decyduje się na bardziej nowoczesne, przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków

Obecnie najchętniej wykorzystywanym rodzajem przydomowych oczyszczalni ścieków są oczyszczalnie biologiczne. Działają one w sposób całkowicie naturalny, dlatego nie stanowią zagrożenia, ani nawet obciążenia dla środowiska naturalnego. Ponieważ do oczyszczania wykorzystywane są bakterie żerujące na związkach organicznych, nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych środków chemicznych.

Jak działa oczyszczalnia biologiczna?

Biologiczna oczyszczalnia pracuje na ściekach w dwóch fazach. W pierwszej z nich ścieki oczyszczane są mechanicznie dla oddzielenia największych zanieczyszczeń. Drugim etapem jest oczyszczanie przez bakterie w warunkach tlenowych, w trakcie którego ścieki pozbywają się wszelkich substancji zagrażających środowisku czy zdrowiu człowieka.

Koszty biologicznej oczyszczalni ścieków

Choć proces oczyszczania biologicznego może wydawać się skomplikowany, w praktyce korzystanie z tego rozwiązania okazuje się najtańszą z dostępnych możliwości. Decydując się na taki sposób oczyszczania ścieków musimy liczyć się z kosztami inwestycyjnymi, jednak dalsza eksploatacja nie przysparza większych wydatków.

W przeciwieństwie do szamba, biologiczna oczyszczalnia ścieków nie wymaga opróżniania, co jest pierwszą oszczędnością. Co więcej, do działania takiej oczyszczalni nie potrzebujemy żadnego zasilania ani dodatkowych detergentów. Jedynym wydatkiem w trakcie użytkowania może być konieczność okresowej wymiany osadu (ok. 1 raz w roku).

Inne zalety biologicznych oczyszczalni ścieków

Pieniądze to jednak nie wszystko. W kwestii radzenia sobie ze ściekami bardzo ważna jest wygoda. Ta zaś, podczas użytkowania oczyszczalni biologicznej jest ogromna – oczyszczalnia tego typu jest praktycznie bezobsługowa. Co więcej, korzystanie z oczyszczalni eliminuje  nieprzyjemny zapach towarzyszący gromadzeniu ścieków w szambie.

Oprócz korzyści oczywistych dla użytkownika, biologiczna oczyszczalnia sprzyja także samej naturze. Ścieki oczyszczone w ten sposób są bezpieczne, w związku z czym efekty oczyszczania można odprowadzać bezpośrednio do rzeki, rowu lub wykorzystać do podlewania ogrodu, bez najmniejszej szkody dla środowiska.