zakup-koparki
30 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Zakup koparki. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
5 (100%) / 1 głosów

Zakup koparki. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Branża budowlana w Polsce przechodzi bardzo intensywny rozwój, a co za tym idzie – potrzebuje nowoczesnego sprzętu budowlanego. Należą do niego między innymi koparki kołowe i gąsienicowe. Ich zakup wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego powinien być rezultatem dobrze przemyślanej decyzji podjętej na podstawie kilku istotnych czynników. Na co zwrócić uwagę kupując koparkę? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Kryteria wyboru koparki

Zakup takiej maszyny jak koparka to bardzo duża inwestycja, w związku z czym powinna być ona odpowiednio przemyślana. Zbyt pochopnie podjęta decyzja w tym względzie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, gdy okaże się, że nasz zakup jest nietrafiony i nie spełnia naszych oczekiwań. Powinniśmy zastanowić się nad kilkoma sprawami, zanim przystąpimy do szukania odpowiedniego sprzętu, a mianowicie:

  • do jakich celów będziemy wykorzystywać naszą maszynę
  • w jakich warunkach będziemy użytkować naszą koparkę
  • wydajność – pojemność łyżki
  • mobilność
  • koszty eksploatacji

Jeżeli określimy powyższe warunki, będziemy mogli prawidłowo wybrać potrzebną nam maszynę.

Koparki gąsienicowe

Wśród koparek gąsienicowych możemy możemy wyróżnić maszyny małe, o wadze do jednej tony, jak również wielotonowe, do zadań specjalnych. Te wielkie koparki wykorzystywane są głównie do pracy w warunkach trudnych, gdyż poradzą sobie w błocie, w gruntach grząskich, piasku czy na dziurawej drodze. Posiadają łyżki o dużej pojemności i wykorzystywane są głównie w sposób stacjonarny lub w trudnym terenie, np. w kopalniach kruszywa czy pogłębiania stawów. Koparki tego typu nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach publicznych – muszą być transportowane na lawetach – więc koszty mobilności są wysokie.

Koparki gąsienicowe wyposażone są w linię hydrauliczną wysięgnika, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie dodatkowego osprzętu, takiego jak młot, nożyce czy chwytak – informuje nasz rozmówca reprezentujący firmę XCMGEuropa.

Koparki kołowe

W przypadku konieczności częstego przemieszczania się koparki, lepszym rozwiązaniem będzie koparka kołowa. Koparka taka może bez problemu poruszać się po drogach publicznych, a więc niepotrzebne są samochody ciężarowe do ich transportu – przez co są tańsze w eksploatacji. Są to z reguły maszyny mniejsze, zwinniejsze i lżejsze. Koparki tego typu wykorzystywane są często do robót drogowych w miastach oraz na budowach w niezbyt trudnym terenie.

Często można dokupić wyposażenie dodatkowe, w zależności od potrzeb, np.: frezarkę do asfaltu czy młot hydrauliczny i wiele innych. Jak możemy zauważyć, koparki mogą służyć nam również jako urządzenia wielofunkcyjne.