16 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Zakup kina domowego – kryteria wyboru
5 (100%) / 1 głosów

Zakup kina domowego – kryteria wyboru

Każdy miłośnik filmów zapewne doskonale zna to uczucie, kiedy radość z seansu psuje niska jakość obrazu lub dźwięku. Jeśli należymy do grona osób, które przywiązują dużą uwagę do takich kwestii, zdecydowanie powinniśmy rozważyć zakup zestawu kina domowego.

Kino domowe – z czego się składa

Na zestaw kina domowe składa się kilka elementów.

Najważniejszym z nich jest amplituner, czyli serce całego zestawu – wyjaśnia przedstawiciel salonu AudioSferato do niego podpinane są pozostałe elementy. Dalej mamy głośniki oraz stosowny odtwarzacz. Do zestawu kina domowego zwykle nie zalicza się telewizora czy popularnego w ostatnim czasie projektora, jednak bez nich oglądanie filmów jest oczywiście niemożliwe. Wszystkie urządzenia składające się na system kina domowego można nabyć oddzielnie bądź w gotowym komplecie.

Wybieramy kino domowe

Nawet jeśli kupujemy gotowy zestaw kina domowego warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim wchodzącym w jego skład urządzeniom. Zacznijmy od odtwarzacza. Obecnie na rynku funkcjonują dwa formaty – DVD oraz Blu-Ray. Ten drugi jest nowszy, zapewnia dużo lepszą jakość obrazu i dźwięku, na odtwarzaczach tego typu można również uruchomić płyty starszych formatów. Warto sprawdzić, jakie formaty plików obsługuje odtwarzacz. Alternatywnym rozwiązaniem jest odtwarzacz sieciowy, który nie posiada napędu dla płyt, ale pozwala odtwarzać dane udostępnione z komputera, nośnika pamięci bądź internetu.

Aplituner

W amplitunerze znajduje się dekoder oraz procesor dźwięku, odpowiedzialny za przetwarzanie sygnału cyfrowego na analogowy. Wybierają aplituner zwracamy uwagę na:

  • Liczbę kanałów – czyli ile głośników można podłączyć do aplitunerem. Pierwsza cyfra tego parametru oznacza liczbę głośników, druga – możliwość podłączenia subwoofera. Przykładowo w formacie 5.1 możemy podłączyć 5 głośników i subwoofer, w formacie 7.1 – 7 głośników i subwoofer. Im większa liczba kanałów tym lepsza jakość dźwięku przestrzennego. Obecnie standardem stało się, że ampituner oferujący więcej niż 5 kanałów może posłużyć jednocześnie do nagłośnienia drugiej strefy. Przykładowo urządzenie 7.1 może nagłośnić cały system kina domowego 5.1, a pozostałe 2 kanały mogą posłużyć do nagłośnienia innego pomieszczenia np. kuchni, czy łazienki. Korzystając z jednego urządzenia możemy oglądać film, a jednocześnie w drugiej strefie można słuchać np. radia. Obie strefy mogą działać w tym samym czasie i każdą z nich możemy sterować niezależnie aplikacją w telefonie.
  • Moc wyjściowa – aby zachować dobrą jakość dźwięku, amplituner powinien posiadać możliwie jak najwyższą moc. Najlepsze efekty otrzymujemy, gdy generuje moc od 100 do 150 W na jeden kanał. Wysoka moc nie jest potrzebna do głośnego grania, ale im większą mocą dysponuje amplituner – tym lepszy dźwięk uzyskamy przy niższych poziomach głośności.
  • Format dźwięku – im więcej dekodowanych formatów dźwięku, tym lepszy amplituner.

Najnowsze formaty dźwięku przestrzennego to Dolby Atmos, DTS: X i Auro-3D, które poza dźwiękiem wokół słuchacza potrafią obsługiwać efekty z głośników zainstalowanych w suficie. To gwarantuje jeszcze lepsze wrażenia podczas oglądania filmów.

  • Rozmiar – amplituner zajmuje sporo miejsca, dlatego zawczasu warto pomyśleć, gdzie go umieścimy.
  • Złącza – standardowy zestaw złączy w amplitunerze obejmuje złącza HDMI, USB, analogowe RCA i Component. Większa ilość i różnorodność złączy pozwala podłączyć do amplitunera więcej urządzeń. Amplitunery mogą posiadać kilka wyjść HDMI, które umożliwiają jednoczesne podłączenie np. telewizora i projektora.

Głośniki

Głośniki do kina domowego powinny być dopasowane do rodzaju amplitunera, zgodnie z tym co zostało powiedziane wcześniej o liczbie kanałów. Aby otrzymać dobrze grający system kina domowego należy dokładnie sprawdzić, jakie parametry mają kolumny głośnikowe. Te mają mieć różną moc, oporność i skuteczność. Im lepiej dopasujemy kolumny do amplitunera – tym uzyskamy lepszy efekt.

Rozbudowane systemy głośników zapewniają lepsze efekty. Warto przy ich wyborze zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana obudowa – obecnie producenci oferują różnorodne wykończenia, dzięki czemu można idealnie dopasować kolorystykę zestawu do wykończenia wnętrza, czy koloru mebli.  Można zamówić kolumny w dowolnym kolorze lakieru czy też naturalnej okleiny drewnianej.