konstrukcje-stalowe
20 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji stalowych
5 (100%) / 1 głosów

Zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe, ze względu na swoją wytrzymałość oraz solidność, są rozpowszechnione w przemyśle i gospodarce. Stal to jeden z najlepszych materiałów, stosowanych do konstrukcji budowlanych, ma jednak poważną wadę. Nieodpowiednio chroniony i konserwowany, koroduje. Co zrobić, aby zapobiec temu zjawisku? Jak zabezpieczyć konstrukcje przed korozją?

Korozja to zjawisko, polegające na niezamierzonym, wynikającym z chemicznego lub elektrochemicznego, stopniowym niszczeniu się metalu. Na jego uszkodzenia wpływają także czynniki atmosferyczne. W przypadku stalowych konstrukcji budowlanych skutki nieodpowiedniej ochrony przed korozją mogą być katastrofalne, dlatego tak ważne jest, aby się przed nią zabezpieczyć.

Podstawą jest projekt

Zabezpieczenie przed korozją warto zacząć już na etapie projektowania – doradza ekspert ze specjalistycznego przedsiębiorstwa budowlanego Jack-Service

Liczy się przede wszystkim właściwy dobór materiałów konstrukcyjnych oraz nieskomplikowane kształty profili. Rozwiązania, które będą zapobiegać gromadzeniu się wody oraz spiętrzeniu naprężeń, a także przegrzewaniu, to podstawa każdego projektu konstrukcji stalowej.

Równie ważne jest uwzględnienie zastosowania inhibitorów korozji. Są to substancje, wprowadzane w niewielkich ilościach do środowiska korozyjnego i poprzez swoje działanie, niwelujące jego potencjał.

Pamiętaj o czyszczeniu

Gdy konstrukcja stalowa już stoi, nie wolno zapominać o jej regularnym czyszczeniu. Istnieją dwa rodzaje zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowych poprzez czyszczenie. Są to: czyszczenie strumieniowo-ścierne oraz hydromonitorning. Pierwsze polega na kierowaniu strumienia, przygotowanego wcześniej i obrobionego technicznie, ścierniwa, jakim najczęściej jest piasek kwarcowy, na powierzchnię stalową, która ma zostać oczyszczona. Druga z kolei polega na obróbce powierzchni wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ciecz, sprężona przez specjalne urządzenie, osiąga ogromną prędkość, co pozwala na dokładne oczyszczenie stali. Obie metody pozwalają na dokładne usunięcie z powierzchni tłuszczy i innych osadów. Tak przygotowany materiał lepiej przyjmie powłoki konserwujące, które ochronią ją przed korozją.

Powłoka

Aby zapobiec korozji, oczyszczoną powierzchnię stalową należy pokryć odpowiednią warstwą powłoki antykorozyjnej. Będą to farby, lakiery, sztuczne tworzywa lub powłoki metaliczne, zawierające miedź, nikiel, chrom oraz cynę. Wykazują one bowiem wysoką odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne, dzięki czemu stal nie będzie korodować.

Ochrona elektrochemiczna

Innym sposobem ochrony konstrukcji stalowej przed korozją jest ochrona elektromechaniczna. Polega ona na zastosowaniu zewnętrznego źródła napięcia, które powoduje, że metal staje się anodą lub katodą ogniwa, co przyczynia się do ograniczenia intensywności korozji.

Ochrona przed korozją powinna być zatem działaniem kompleksowym, uwzględnianym już na etapie projektu konstrukcji.