scianki-dzialowe
10 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Z czego budować ścianki działowe i o czym pamiętać?
5 (100%) / 1 głosów

Z czego budować ścianki działowe i o czym pamiętać?

Ściany działowe to cenny element architektoniczny, pozwalający na generalne przearanżowanie dowolnego wnętrza bardzo niskim kosztem. Przy wykonywaniu przegród w budownictwie mieszkaniowym, obiektach użyteczności publicznej i przemysłowej, egzamin zdają przede wszystkim ściany działowe z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych.

Zalety ścian gipsowo-kartonowych

Estetyczne ściany działowe pokryte płytami gipsowo-kartonowymi stanowią rozwiązanie przewyższające pod względem praktycznym tradycyjne ściany murowane. Do ich niewątpliwych zalet należą m.in. wysoka izolacyjność akustyczna, niepalność oraz niewielka masa, która pozwala nie uwzględniać ścianek g-k w procesie projektowania konstrukcji budynków (np. stropów). Ściany są montowane szybko i sprawnie z wyeliminowaniem procesów mokrych, a prowadzenie instalacji wewnątrz ścian nie nastręcza żadnych problemów. Oznacza to, że z pomieszczeń można korzystać od razu po sfinalizowaniu robót.

Ściany działowe gipsowo-kartonowe z reguły przyjmują konstrukcję szkieletową, która bazuje na stelażu drewnianym bądź (znacznie częściej) na profilach stalowych.

Takie ściany mogą być wzniesione w niemal każdym pomieszczeniu, z zastrzeżeniem że nie jest ono zagrożone zalaniem, a wilgotność powietrza nie przekracza poziomu 70%. Z zabudową tego typu mamy do czynienia głównie przy aranżowaniu pomieszczeń, dokonywaniu podziału na dwa odrębne pokoje lub urządzaniu poddasza użytkowego – objaśnia przedstawiciel firmy Rigips, producenta profesjonalnych płyt gipsowo-kartonowych i systemów suchej zabudowy wnętrz.

Montaż ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Montaż ścianek działowych gipsowo-kartonowych składa się z wielu etapów. Wymaga precyzji i dokładności, dlatego najlepiej wynająć do tego zadania doświadczonych fachowców. Należy pamiętać, że ściana powinna spoczywać na stabilnym podłożu. Pod żadnym pozorem nie wolno jej ustawiać na pracujących panelach podłogowych czy parkiecie. W takim przypadku należy wytyczyć specjalną bruzdę, przez którą ścianka będzie przechodzić. Dokładne ustalenie położenia ściany jest możliwe dzięki wytyczeniu linii zabudowy (na podłodze, ścianie i suficie). Dopiero po dokonaniu niezbędnych pomiarów (oraz ustaleniu innych parametrów, m.in. grubości ścianki) można przystąpić do montażu.

Montowaniu podlegają kolejno: stelaż, profil ościeżnicowy i poszycie. Następnie przychodzi pora na poprowadzenie instalacji oraz wykończenie i utrwalenie konstrukcji (szpachlowanie spoin, montaż wypełnień). Przygotowana ścianka jest gotowa do użytku niemal natychmiast. Konstrukcje szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych cechują się wyjątkową odpornością i są w stanie przyjąć spore obciążenia – lekkie dekoracje, szafki czy półki. Uchwyty i poręcze powinny być mocowane w miejscach przebiegu profili słupkowych. Przed rozpoczęciem montażu warto rozważyć, jak dużym obciążeniom będzie podlegać ściana. Umożliwi to odpowiednie wzmocnienie konstrukcji, np. o dodatkowe połączenia słupkowe i poprzeczki.