pensjonat-w-gorach
5 listopada 2018

Kategoria:
Inne

Wyjazd w góry. Kryteria wyboru pensjonatu
5 (100%) / 1 głosów

Wyjazd w góry. Kryteria wyboru pensjonatu

Czyste powietrze, piękne widoki, piesze lub rowerowe wycieczki mające zbawienny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a zimą jeszcze możliwość oddania się białemu szaleństwu… Zalety wypoczynku w górach można wyliczać niemalże w nieskończoność. Aby jednak móc w pełni się nimi cieszyć, kluczowe jest zapewnienie sobie noclegu w przyzwoitym pensjonacie. Na co zwrócić uwagę, szukając kwatery, która nas nie rozczaruje?

Istotnym kryterium wyboru miejsca do spania z pewnością jest cena. Z racji jednak tego, że każdy dysponuje nieco innym budżetem i jest skłonny przeznaczyć na noclegi nieco inną kwotę, pozwolimy sobie przemknąć nad tym akurat czynnikiem. Zawsze natomiast warto porównać kilka podobnych cenowo propozycji, kierując się chociażby poniższymi wytycznymi.

Lokalizacja

Jedną z ważniejszych cech dobrego pensjonatu jest odpowiednie jego usytuowanie względem okolicznych atrakcji, wyciągów, tras wycieczkowych, węzłów komunikacyjnych oraz takich elementów infrastruktury, jak sklepy czy lokale gastronomiczne. Wbrew pozorom nocleg w centrum danej miejscowości nie zawsze okazuje się optymalnym wyborem. Zwłaszcza w dość mocno obleganych przez turystów lokacjach knajpy i ulice potrafią tętnić nocą życiem zbyt intensywnie, by wypoczynek w ich bezpośrednim sąsiedztwie można było zaliczyć do udanych.

Najlepiej więc, by kwatera znajdowała się w dystansie pieszym od najważniejszych punktów w okolicy, ale jednocześnie położona była w cichym spokojnym otoczeniu. Tak jak na przykład stojący wśród łąk i starych drzew Dom „Pod koziołkami” w Szklarskiej Porębie. Dysponuje on barem i jadalnią, gdzie się serwuje posiłki, goście nie są więc zmuszeni do odbycia nawet tych zaledwie kilkunastominutowych wypraw po zaopatrzenie w razie niepogody, zmęczenia czy zwykłego lenistwa (które podczas urlopu jest nie tylko jak najbardziej dozwolone, ale też wręcz wskazane!).

Odpowiedni standard

Oprócz tego, czy pensjonat zapewnia aprowizację, warto sprawdzić też inne rzeczy, które wielu osobom mogą wydawać się oczywistą podstawą, wciąż jeszcze jednak nie wszędzie okazują się standardem. Chodzi mianowicie o takie sprawy, jak:

  • wyposażenie pokoi w telewizor z dostępem do wielu kanałów,
  • zapewnienie gościom kompletu ręczników,
  • internet bezprzewodowy,
  • możliwość zaaranżowania „dostawki”, czyli np. łóżka polowego lub łóżeczka dla niemowlęcia,
  • przechowalnia sprzętu sportowego (nart, sanek, rowerów itp.),
  • parking, gdzie bezpiecznie można zostawić samochód.

Godne uwagi bonusy

O najlepszych pensjonatach zaś świadczyć będzie z pewnością obecność elementów, które teoretycznie nie są niezbędne, ale potrafią uczynić pobyt w górach istotnie wygodniejszym, a sam wypoczynek – bardziej efektywnym, również gdyby pogoda nie dopisała. Należą do nich chociażby:

  • przestrzenie, w których można miło spędzić czas (np. taras widokowy, sala kominkowa czy „strefa rozrywki” wyposażona w stoły do bilarda, ping-ponga czy gry w piłkarzyki),
  • sala bankietowa lub konferencyjna,
  • kryty basen,
  • strefa SPA (sauny, jacuzzi, gabinety masażu).