11 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Wybór naczepy do ciągnika. Czym się kierować?
5 (100%) / 1 głosów

Wybór naczepy do ciągnika. Czym się kierować?

Naczepy to pojazdy kołowe które nie posiadają własnego napędu, a co za tym idzie nie są przystosowane do samodzielnego ruchu po drogach. Większość naczep stanowi element pojazdu członowego, czyli zestawu pojazdów z ciągnikiem czołowym. Wyróżniamy rozmaite rodzaje naczep – skrzyniowe, podkontenerowe, wywrotki, niskopodwoziowe, specjalistyczne i inne. Choć wszystkie z nich są wykorzystywane w transporcie, cechują się bardzo zróżnicowanymi parametrami. Przy wyborze naczepy należy zwrócić uwagę na jej ładowność, ale też na takie elementy jak stan podwozia, kół czy wyposażenie dodatkowe.

Podwozie naczepy

Podwozie naczepy ciągnika siodłowego powinno mieć stabilną konstrukcję – najkorzystniej, aby było wykonane ze stali konstrukcyjnej o podwyższonej wytrzymałości. W kontekście jakości podwozia, rolę odgrywa liczba osi i maksymalne obciążenie techniczne każdej z nich (najlepiej 9000 kg/oś). Wiele modeli naczep dysponuje zawieszeniem pneumatycznym, natomiast pierwsza oś jest podnoszona automatycznie. Ułatwia to korzystanie z naczepy. Zabezpieczenia boczne i tylne podwozia powinny być zgodne ze standardami ECE (tzw. Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa). Dodatkowe usprawnienia podwozia dotyczą m.in. automatycznego spuszczania powietrza z poduszek (istotne przy rozładunku), zaopatrzenia w płytę sprzęgu z calowym sworzniem królewskim oraz w dwuzakresowe nogi podporowe.

Układ hamulcowy

Podobnie jak w przypadku wspomnianych już zabezpieczeń podwozia, układ hamulcowy musi spełniać standardy podyktowane Europejskim Certyfikatem Bezpieczeństwa. Oznacza on pełną zgodność danego wyrobu z wymaganiami technicznymi, obowiązującymi na terenie Europy. Do godnych wzmianki usprawnień układów hamulcowych, wdrażanych na coraz szerszą skalę, należą automatyczna regulacja hamulców i system antyblokujący ABS/EBS.

Skrzynia ładunkowa

Skrzynia ładunkowa to kluczowy element naczepy. O czym warto wiedzieć w jej przypadku?

Jeżeli naczepa ma zbyt niską ładowność, nie spełni powierzonych jej zadań. Jeśli ładowność będzie zbyt wysoka, pojazd może nie być w stanie uciągnąć naczepy. Ważne też, aby skrzynia była wytrzymała – najlepiej wykonana z blachy o podwyższonej wytrzymałości. Na przedniej ścianie skrzyni z reguły znajduje się podest. Tylne zamknięcie klapy powinno być uszczelnione gumą – objaśnia przedstawiciel firmy Smuszkiewicz, sprzedającej ciągniki siodłowe i naczepy.

Instalacja elektryczna

Przy wyborze naczepy do ciągnika nie wolno pominąć kwestii instalacji elektrycznej. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, tylne światła naczepy powinny stanowić spójną całość z oświetleniem ciągnika. Ważne, aby były zespolone ze światłami cofania, przeciwmgielnymi, kierunkowskazami i trójkątami odblaskowymi. Ponadto, naczepa musi posiadać oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła obrysowe, oświetlenie boczne, jak również tablice odblaskowe.

Lakierowanie naczepy

Na stan zachowania oraz estetykę naczepy niemały wpływ ma lakierowanie. W procesie lakierowania powinny być stosowane wyłącznie lakiery wysokiej klasy. Najlepsze naczepy są wykonywane z elementów stalowych, które poddano dwukrotnemu śrutowaniu w komorze lakierniczej. Dzięki temu zabiegowi obróbczemu, lakier lepiej przylega do ich powierzchni.

Koła i ogumienie

W przypadku doboru kół i ogumienia do naczep obowiązują dokładnie takie same zasady, jak przy wyborze ogumienia do ciągnika czy zwykłego samochodu osobowego. Oznacza to tyle, że można wybierać różne rodzaje felg (stalowe bądź też aluminiowe – w zależności od potrzeb i zapatrywań estetycznych). Należy również pamiętać o sezonowej wymianie opon.

Inne elementy wyposażenia

Poza wymienionymi, do stałych elementów wyposażenia naczepy należą m.in. kliny z mocowaniem, błotniki pełne, tylne błotniki z chlapaczami, kosz na koła zapasowe czy hak do holowania. Jako że każda naczepa jest inna, może posiadać odmienne elementy konstrukcyjne. Dotyczy to przede wszystkim naczep specjalistycznych, takich jak chłodnie (naczepy przeznaczone do transportu żywności w niskich temperaturach). Zakup naczepy to wysoki wydatek, zatem przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto zapoznać się z danymi technicznymi poszczególnych modeli, a w razie zaistnienia wątpliwości dopytać o szczegóły przedstawiciela handlowego. Firmy sprzedające ciągniki i naczepy służą radą i pomocą.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41