11 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Wybór kamienia na nagrobek. Czym się kierować?
5 (100%) / 1 głosów

Wybór kamienia na nagrobek. Czym się kierować?

Każdy z nas, prędzej czy później, doświadczy utraty bliskiej osoby. Pełni towarzyszących temu emocji, musimy podjąć trudną decyzję o budowie nagrobka. Jeśli zmarły nie wyraził przed śmiercią swoich życzeń, to od nas zależy sposób godnego pożegnania go i uczczenia jego pamięci. Jak więc wybrać odpowiedni materiał na wytrzymały i gustowny pomnik nagrobny? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Wśród materiałów używanych do produkcji nagrobków najczęściej wymienia się marmur, granit i piaskowiec. Są to kamienie naturalne, ale w ofercie kamieniarzy możemy znaleźć także tańsze zamienniki, tak zwane konglomeraty, czy popularne jeszcze do niedawna lastriko. Jednak to kamienie wiodą prym w budownictwie nagrobnym. Są o wiele trwalsze, lepiej się prezentują i pozwalają godnie uczcić pamięć o zmarłych bliskich.

Pogoda zmienną jest

W naszych warunkach klimatycznych, najlepszym kamieniem na budowę nagrobka jest granit. Marmur, powszechnie uważany za materiał szlachetny, ze względu na warunki atmosferyczne nie jest zbyt często stosowany w Polsce. Jest to skała wapienna, która ulega erozji pod wpływem wody i wiatru. Jego wytrzymałość szacowana jest na kilka, kilkanaście lat, nawet przy starannej pielęgnacji. A skoro już o pielęgnacji mowa, to kamieniem, który wymaga jej najwięcej jest zdecydowanie piaskowiec. Radzi on sobie dobrze z różnymi warunkami atmosferycznymi, jednak należy poświęcać mu zdecydowanie więcej uwagi, niż granitowi.

Usytuowanie grobowca

Przed podjęciem decyzji o wyborze kamienia, warto przeanalizować miejsce, w którym powstanie nagrobek. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy jest to miejsce nasłonecznione, czy zacienione i osłonięte przez drzewa. Jeśli na grób będą spadać liście, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kamień ciemny, który pozwoli uniknąć powstawania przebarwień. Jeśli miejsce jest ciemne, może warto wybrać kolor jasny, aby pomnik kontrastował z otoczeniem. W przypadku granitu mamy duży wybór, jeśli chodzi o kolory – od bieli przez róż, rudość, błękity i zielenie, aż do czerni.

Czas i siły na pielęgnację nagrobka   

Bardzo wiele zależy od gustu osoby kupującej nagrobek, ale równie ważne jest to, jak wiele czasu i siły będziemy mieli na pielęgnację nagrobka. Warto zaufać doświadczonym kamieniarzom, takim jak eksperci z firmy Damascus z Chorzowa, którzy zapewniają:

Jeśli pomniki są wykonywane z najlepszych kamieni, doskonale wypolerowane i dobrze zakonserwowane, to grób przy minimalnej opiece będzie zawsze wyglądał elegancko.

Spośród kamieni naturalnych to granit jest kamieniem, który wymaga najmniejszego nakładu pracy i nie jest niezbędna jego impregnacja, podczas gdy piaskowiec należy zabezpieczać raz na trzy lata, a marmur aż dwa razy do roku.