wybijarka-reczna
27 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Wybijaki ręczne do robienia otworów w skórze – jak z nich korzystać?
5 (100%) / 2 głosów

Wybijaki ręczne do robienia otworów w skórze – jak z nich korzystać?

Ręczne wybijaki służące do tworzenia otworów w miękkich materiałach to uniwersalne i funkcjonalne narzędzia umożliwiające bardzo szybką i efektywną pracę. Za ich pomocą z łatwością można wykonać otwory o różnych rozmiarach i kształtach i w ten sposób przygotować materiał do mocowania w nim dodatkowych elementów. Jak poprawnie powinna przebiegać praca z wykorzystaniem wycinaków rymarskich?

Wybijaki do robienia otworów w skórze

Wybijaki, inaczej nazywane wycinakami rymarskimi, to stalowe narzędzia, które służą do bardzo szybkiego i sprawnego wycinania równych, najczęściej okrągłych lub owalnych otworów w różnego rodzaju miękkich materiałach, na przykład skórze, gumie, tekturze, papierze, filcu czy tkaninach. Dostępne są w różnych rozmiarach pozwalających na wykonanie otworów o odmiennych średnicach (najczęściej od około 2 do 20 mm), dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb. Można nabyć je pojedynczo, a także w zestawach umieszczonych w praktycznej walizce lub pudełku. Narzędzie to ma postać cylindrycznej rury o stożkowatych ściankach.

Jest bardzo popularne i powszechnie stosowane między innymi w kaletnictwie, krawiectwie czy obuwnictwie i pozwala na odpowiednie przygotowanie materiałów do mocowania różnego rodzaju okuć metalowych, nap, zatrzasków i nitów. Ręczne wybijaki do robienia otworów są bardzo funkcjonalne, wygodne w użyciu i pozwalają na szybką i efektywną pracę. Co ważne, w przypadku zużycia narzędzia nie trzeba kupować nowego, a wystarczy je naostrzyć, dzięki czemu może nam ono posłużyć przez wiele lat.

W jaki sposób korzystać z wycinaków rymarskich?

Korzystanie z wycinaków rymarskich jest bardzo proste i bezproblemowe. W celu ich poprawnego użycia należy postawić wybijak ostrzem do dołu na danym materiale, a następnie silnym i zdecydowanym ruchem uderzyć ręcznym młotkiem w tępy koniec narzędzia. W ten sposób powstanie otwór o wymaganej wielkości.

Warto pamiętać, iż w celu zachowania narzędzia w dobrym stanie i przedłużenia jego trwałości, przed przystąpieniem do wycinania należy podłożyć pod materiał drewnianą deskę, specjalną płytę do wycinania ręcznego lub innego rodzaju miękkie podłoże – radzi nasz rozmówca reprezentujący firmę Krawgors.

Po skończeniu pracy powinniśmy usunąć resztki danego tworzywa z podłużnego otworu znajdującego się na bocznej ściance wybijaka. Należy dodać, iż oprócz zastosowania zwykłego młotka, wycinaki można również wykorzystać poprzez osadzenie ich w prasie.


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php70/usr/share/pear') in /home/csgroups/domains/poradnik.pkt.pl/public_html/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41