folia
4 kwietnia 2018

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie folii stretch
5 (100%) / 1 głosów

Właściwości i zastosowanie folii stretch

Być może nie znalibyśmy folii stretch, gdyby nie przypadek, który sprawił, że w 1908 roku zamiast wodoodpornego obrusu powstała folia nazywana w tamtym czasie celofanem. Obecnie jest ona produkowana z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, takich jak: polietylen, polipropylen, kopolimer oraz fluoropolimery. Charakteryzuje się właściwościami, które pozwalają na wielorakie jej zastosowanie. W tym artykule wyjaśniamy, jakie cechy posiada folia stretch i gdzie można ją spotkać. Zapraszamy do lektury.

Właściwości folii stretch

Najważniejsze cechy folii stretch wiążą się z materiałem, z którego jest produkowana, czyli tworzywami sztucznymi. Mają one niewielką wagę oraz grubość, a sama folia charakteryzuje się wysoką rozciągliwością i termokurczliwością. Folię stretch można wytworzyć metodą rozdmuchu lub wylewu maszynowego. Pierwsza z nich pozwala uzyskać folię o różnej grubości, rozciągliwości oraz odporności na przebicia. Jej produkcja trwa dłużej, ale cechuje się wyższą jakością i jest mocniejsza. Folia z wylewu maszynowego jest z kolei bardziej rozciągliwa, a jej produkcja jest prostsza.

Kupując folię stretch, warto zwrócić uwagę na jej różne rodzaje i grubości. Jest ona nawinięta na specjalną tuleję, która ułatwia korzystanie z niej. Dla osób ceniących sobie maksymalną wygodę i efektywność pracy przygotowano dodatkowo dyspensery, które ułatwiają odwijanie folii, przyspieszają pracę i chronią dłonie przed skaleczeniami.

Zastosowanie folii stretch

Folia stretch jest wykorzystywana przede wszystkim w transporcie – zarówno do zabezpieczania niewielkich przesyłek kurierskich, jak i do ochrony towarów, które są poukładane na paletach. Minimalizuje ona bowiem ryzyko uszkodzeń wynikłych podczas ich przemieszczania się. Jej zastosowanie umożliwia ułożenie kilku warstw pakunków, przewiezienie, a na końcu ich rozładowanie, bez konieczności przenoszenia pojedynczo wszystkich elementów. Cały proces transportu jest ekonomiczny, przebiega sprawnie i w pełni bezpiecznie.

Folia stretch chroni również pakunki przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego stosuje się ją w gospodarstwach rolnych do zabezpieczania zebranych plonów przed wilgocią, deszczem, śniegiem, dużym nasłonecznieniem oraz szkodnikami.

Jej zastosowanie jest widoczne również w domach, gdzie służy do pakowania produktów spożywczych oraz w zakładach produkcyjnych – dodaje Wojciech Bogusz – właściciel F.H.U. Eko-Hurt – firmy, która zajmuje się produkcją czyściwa przemysłowego, ale oferuje również szeroki asortyment artykułów BHP, a także produktów służących do pakowania i wysyłki, w tym folii stretch.