czujniki-magnetyczne
6 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Właściwości i zastosowanie czujników magnetycznych
4 (80%) / 3 głosów

Właściwości i zastosowanie czujników magnetycznych

Zainstalowanie czujników magnetycznych, to jedna z prostszych metod ochrony naszego domu. Dyskretne i nierzucające się oczy, zamontowane w odpowiednich miejscach sprawią, że nikt nie powołany nie dostanie się do garażu czy domu. Ich cena jest na tyle przystępna, że każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Jakie są zatem ich specyficzne właściwości? Gdzie jeszcze sprawdzą się najlepiej?

Czujniki magnetyczne są rodzajem detektorów, wykorzystujących istnienie pola magnetycznego. Najprostsze z nich uaktywniają się, gdy tylko ich w zasięgu pojawi się pole magnetyczne, inne wykorzystują działanie magnesu i tak zwanego kontaktonu, i uaktywniają się wtedy, gdy opuści on pole magnetyczne magnesu. Czym się charakteryzują?

Właściwości

Czujniki magnetyczne, wykorzystywane w systemach alarmowych, czyli kontraktonowe, zawierają czujniki ochrony obwodowej. Zasada ich działania jest prosta. Składają się one z czujnika oraz magnesu. Gdy ten znajduje się blisko czujnika, powstaje obwód zamknięty. Gdy jednak następuje otwarcie, na przykład drzwi, jednocześnie następuje rozwarcie obwodu. Centrala wychwytuje to jako naruszenie. Jeśli mamy włączony alarm, wówczas uruchamia się sygnał dźwiękowy.

Tego typu czujniki charakteryzują się niewielkimi wymiarami. Ponadto, po to, aby maksymalnie zabezpieczyć je przed zniszczeniem, ich obudowy są metalowe, dodatkowe wzmacniane oraz  bardzo hermetyczne. Solidna konstrukcja sprawia, że są nie tylko odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz czy ekstremalne temperatury, lecz również na wszelkie mechaniczne uszkodzenia.

Zastosowanie

Czujniki magnetyczne stosuje się przede wszystkim do zabezpieczenia drzwi lub okien przed niepowołanymi osobami, montuje się je także przy bramach wjazdowych i garażach. Równie często wykorzystuje się je do kontroli zamknięcia pokryw, a także jako elementy automatyki przemysłowej – tłumaczy specjalista z zakładu Automatyki API.

W tej dziedzinie gospodarki służą przede wszystkim jako detektory różnych przedmiotów, zwłaszcza ich ruchu oraz szybkości. Doskonale nadają się również do określania pozycji oraz do regulowania elementów maszyn oraz urządzeń. Przykładem będą tutaj czujniki magnetyczne do siłowników. Stosuje się je przede wszystkim do kontroli pozycji tłoka w cylindrach oraz chwytakach. Dzięki najnowszej, bezdotykowej technologii, czujniki te nie podlegają zużyciu. Nie następuje w nich wypalenie wskutek tarcia, nie obserwuje się również żadnych zakłóceń na ich stykach. Niezawodność oraz precyzyjność, to ich największe zalety.