wentylator-lazienkowy
11 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Wentylatory łazienkowe, a kratki wentylacyjne
5 (100%) / 2 głosów

Wentylatory łazienkowe, a kratki wentylacyjne

Łazienka to pomieszczenie, w którym mamy do czynienia ze sporą wilgocią – musimy ją skutecznie odprowadzać. To ważne dla naszego zdrowia, ale też ze względu na estetykę: nie chcemy, by na ścianach, meblach i armaturze pojawiały się plamy i zacieki. Co warto wiedzieć o kratkach wentylacyjnych i wentylatorach łazienkowych? Postaramy się przyjrzeć bliżej wentylacji w łazience i omówić, jak najlepiej ją dobrać i zamontować.

Wentylacja grawitacyjna i wentylacja mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna, inaczej nazywana wentylacją naturalną, odbywa się dzięki różnicy temperatury wewnątrz budynku i na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna natomiast to wspomagana wymiana powietrza – dokonuje się jej za pomocą wentylatorów, nawiewników, czy klimatyzatorów, jednak tych ostatnich nie montuje się w łazienkach. W małych pomieszczeniach o kubaturze nieprzekraczającej 5,5 m3 wystarcza nam zwykle wentylacja grawitacyjna, jednak w większych musimy ją dodatkowo wspomóc.

Kratki wentylacyjne w łazienkach i toaletach powinny być montowane jak najdalej od drzwi wejściowych i jak najwyżej, pod sufitem – mówi nam przedstawiciel sklepu metalowego i hydraulicznego Karolewscy ze Szczecina. Zależy nam na tym, by strumień powietrza przepływał przez całe pomieszczenie.

Należy też podkreślić, że drzwi do łazienki nie mogą być zbyt szczelne, ponieważ mają one wspierać wentylację. W dolnej części drzwi do łazienki powinny się znajdować otwory, które zapewniają dopływ powietrza; inne rozwiązanie to podcięte skrzydła drzwiowe.

Wentylatory łazienkowe

W większych łazienkach konieczny jest montaż wentylatorów – wentylacja grawitacyjna to niestety za mało. Wentylatory mogą pracować w sposób ciągły lub tylko wtedy, gdy ktoś jest w łazience. Inne rozwiązanie to wentylatory, które uruchamiają się, gdy w łazience nagromadzi się dużo pary. Trzeba jednak podkreślić, że gdy wentylator jest wyłączony, nie mamy też wentylacji naturalnej. Jaka powinna być wydajność wentylatora do łazienki? Fachowcy zalecają, by wydajność wentylatora była przynajmniej trzykrotnie większa niż kubatura łazienki. Do wyboru mamy kilka rodzajów wentylatorów:

  • w wersji standard – wentylatory bez dodatkowych funkcji, który podłączamy zwykle do włącznika oświetlenia; kiedy wchodzimy do łazienki i zapalamy światłą, automatycznie włącza się też wentylator,
  • na bezpieczne napięcie – wentylatory podobne do tych w wersji standard, które możemy zamontować w miejscu, gdzie urządzenie może zostać polane wodą,
  • z opóźnieniem czasowym (timerem) – wentylator, który pracuje jeszcze przez kilka minut po wyłączeniu,
  • z czujką wilgoci – wentylator, który włączy się samoczynnie, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu dojdzie do wskazanego poziomu,
  • z czujką ruchu – wentylator włącza się, gdy czujnik wyczuje ruch w łazience,
  • z czujnikiem światła – wentylator uruchomi się, gdy wyczuje światło (do pomieszczeń, w których standardowo zawsze jest ciemno, a więc bez okna).

Wybór jest więc szeroki, dlatego bez problemu znajdziemy rozwiązanie odpowiednie do naszego wnętrza, dostosowane do naszych potrzeb.