welna-celulozowa
10 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Wełna celulozowa – oddychająca izolacja a trwałość konstrukcji dachowej
5 (100%) / 1 głosów

Wełna celulozowa – oddychająca izolacja a trwałość konstrukcji dachowej

Wełna celulozowa jest materiałem ociepleniowym, który w naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością – u naszych zachodnich sąsiadów to rozwiązanie wykorzystywano na szeroka skalę już wiele lat temu. Czy wełna celulozowa jest dobrym materiałem do ocieplenia dachu? Jak może ona wpłynąć na trwałość całej konstrukcji dachowej? Odpowiedz na te pytania znajdziecie w naszym krótki artykule.

Co to jest wełna celulozowa?

Wełna celulozowa, nazywana bywa także po prostu watą celulozową. Parametrami przypomina lepiej znaną wełnę mineralną, jednak różnią się one tym, że wełna mineralna z czasem może osiadać a na jej styku z innymi elementami nie da się uzyskać idealnego połączenia – zawsze występują tam szczeliny. Przez nie do domu dostaje się zimne powietrze. W przypadku zastosowania wełny celulozowej możemy uniknąć tych problemów. Taki materiał nie osiada i pozwala na uzyskanie bardzo szczelnej, jednorodnej warstwy izolacji. Znajdziemy go w ofercie firmy Termex-Fiber. Celuloza jest materiałem znacznie mniej „przewiewnym” niż wełna mineralna, dlatego skutecznie zatrzymuje wiatr, pozwalając jednocześnie, by budynek „oddychał. Zastosowanie wełny celulozowej pozwala więc na osiągnięcie znacznie lepszych efektów niż w przypadku wełny mineralnej. Warto podkreślić też, że wełna celulozowa jest materiałem zdrowym i ekologicznym – wytwarza się ją z makulatury. Jest przyjazna człowiekowi – takie ocieplenie nie zaszkodzi nawet alergikom.

Ocieplenie z celulozy a trwałość dachu

Wykorzystanie wełny celulozowej do ocieplenia dachu to dobry pomysł, z kilku powodów. Przede wszystkim, taka wełna jest odporna na działanie mikroorganizmów, które mogłyby rozwijać się w warstwie ocieplenia. Co jeszcze ważniejsze – jest odporna na ogień – mimo, że wykonuje się ją z makulatury, wełna celulozowa jest ogniotrwała i stanowi dobre zabezpieczenie dla wykonanych z drewna konstrukcji dachowych. Ze względu na to, że taka wełna nie osiada, a izolacja wykonana przy jej pomocy ma spójny, jednolity charakter, możemy mieć pewność, że wykończone w ten sposób poddasze będzie nam dobrze służyć prze wiele lat. To jeden z najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenie materiałów termoizolacyjnych stosowanych w dzisiejszym budownictwie. Wełna celulozowa dostępna jest w formie sypkiej, dzięki czemu doskonale wypełnia wszystkie zakamarki stropów i połaci dachów, nawet jeśli mają one wiele różnych załamań, jednocześnie unikając tak zwanych mostków termicznych.