Kiedy warto zlecić modernizację dźwigu osobowego?
18 marca 2018

Kategoria:
Inne

Kiedy warto zlecić modernizację dźwigu osobowego?
Oceń post

Kiedy warto zlecić modernizację dźwigu osobowego?

Dźwigi osobowe montowane są obecnie w znacznej większości budynków mieszkalnych wielorodzinnych, obiektach użytkowych, biurowych oraz komunikacyjnych. Z czasem urządzenie te, podobnie jak wszystkie inne, starzeją się – na rynku co jakiś czas pojawiają się nowe, bardziej wydajne i bezpieczniejsze technologie. Co zrobić, jeśli stara winda nie spełnia już współczesnych standardów. Czy rozwiązaniem w każdym wypadku jest wymiana, czy może wystarczyć modernizacja?

Na czym polega modernizacja windy?

Modernizacją windy nazywamy cały szereg usług, polegających na wymianie w starym modelu windy niektórych witalnych układów na nowsze modele – wyjaśnia specjalista firmy Tryb-Dźwig z Bydgoszczy – Najczęściej modernizacja obejmuje wymianę napędu dźwigu osobowego oraz jego układu sterowania. Rzadziej w windzie montowane są dodatkowej systemu alarmowe czy monitoring, a także nowoczesne zabezpieczenia, uniemożliwiające niekontrolowany ruch kabiny windy w szybie. Krótko mówiąc: modernizacja to usługa polegająca na wyposażeniu starej windy w nowe części.

Kiedy warto zlecić modernizację windy?

Każda pozostająca w użytku winda musi przechodzić regularne przeglądy, w czasie których sprawdzany jest ich stan techniczny i zdatność do użytku. Wyróżnia się dwa rodzaje przeglądu: bieżący, dokonywany co 30 dni oraz roczny. Przegląd bieżący obejmuje między innymi określenie prawidłowości funkcjonowania zabezpieczeń (ograniczników prędkości, zamków bezpieczeństwa etc.), ramy kabinowje, tablicy sterowania czy zespołu napędowego. W czasie przeglądu rocznego dodatkowo dochodzi konserwacja oraz smarowanie lub – w razie konieczności wymiana zużytych elementów. To właśnie wyniki przeglądu rocznego mogą dać nam odpowiedź na pytanie, czy winda może zostać zmodernizowana, czy też należy ją wymienić na nowy, bardziej zaawansowany technologicznie system. Modernizacja jest z pewnością zabiegiem tańszym, dlatego może sobie pozwolić na nią więcej wspólnot mieszkaniowych – kabina dźwigu pozostaje ta sama, zmienia się wyłącznie jej wyposażenie. Kwestia kosztów jest szczególnie istotna biorąc pod uwagę fakt, że wspólnoty nie mogą liczyć na żadne dofinansowania na wymianę lub modernizację dźwigów – jedyną formą wsparcia są premie remontowe, udzielane w związku z pracami termomodernizacyjnymi. Z drugiej strony należy liczyć się z faktem, że windy nie można modernizować w nieskończoność, głównie ze względu na fakt, że niezależnie od tego, jak ją przerobimy, z czasem stanie się ona po prostu przestarzała i zacznie generować coraz wyższe koszty – energii do pracy oraz kolejnych, coraz częstszych prac serwisowych.