Jak walczyć z rdzą i wybrać odpowiedni środek antykorozyjny?
12 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Walka z rdzą – jak wybrać odpowiedni środek antykorozyjny?
5 (100%) / 1 głosów

Walka z rdzą – jak wybrać odpowiedni środek antykorozyjny?

Walka z rdzą jest czasochłonna, uciążliwa i mozolna. Jednak dzięki obecnym na rynku preparatom pozbycie się niechcianego zanieczyszczenia staje się coraz łatwiejsze. Popularna zasada, mówiąca o tym, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdzi się także i w tym przypadku; najbezpieczniej nie dopuścić do powstania korozji. Co jednakże zrobić, kiedy rdza już powstanie?  Jak wybrać odpowiedni środek antykorozyjny?

Rdza to niejednolita warstwa produktów utlenienia żelaza oraz jego stopów w wodzie, wilgotnej atmosferze lub gruncie. Proces ten nazywa się korozją i prowadzi do poważnego zniszczenia metali. Jednym ze sposób przeciwdziałania korozji jest dołączenie do chronionej konstrukcji zewnętrznej anody, będącej metalem o niższym potencjalne standardowym, niż materiał konstrukcji. Co jednak kiedy rdza się już pojawi? Jak wybrać odpowiedni środek?

Odrdzewiacze kwasowe

Dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym preparaty do usuwania rdzy oparte są w dużej mierze na działaniu kwasów, rozpuszczających rdzę i stosuje się je najczęściej do odrdzewiania śrub. Należy jednak pamiętać, że kwasy przyspieszają korozję, dlatego po użyciu preparatu, należy natychmiast użyć innego środka, który go wyprze.

Penetratory

Inną grupą środków antykorozyjnych będą penetratory. Mają właściwości oczyszczające, penetrujące i delikatnie smarujące, przez co, po ich zastosowaniu, możemy łatwo poruszać zapieczonymi elementami. Są to środki zazwyczaj w postaci sprayu, o działaniu wypierającym wodę, których głównymi składnikami są węglowodory. Nielotny, lepki olej, pozostaje na powierzchni, co zapewnia ochronę przed wilgocią, a także przyczynia się do większej ochrony przed rdzą i korozją. Do tej grupy także można zaliczyć odrdzewiacze z siarczkiem molibdenu, które tworzą cienką warstwę o dużej odporności na utlenianie, co opóźnia procesy korozyjne. Szeroką ofertę środków antykorozyjnych, w tym olejów oraz smarów, przewodzących prąd, odpornych na wodę morską czy biodegradowalnych, znajdziemy w hurtowni Oil-Trnas.

Ogólne zasady stosowania

Wybór odpowiednio środka antykorozyjnego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim czytajmy etykietki na opakowaniach, aby dokładnie sprawdzić jego skład i uzależnić zakup od tego, jaka powierzchnię chcemy oczyścić z rdzy. Zanim zastosujemy jakikolwiek preparat, zwłaszcza przy wykonywaniu poprawek blacharskich lub lakierniczych, zacznijmy od mechanicznego zeszlifowania ognisk oraz wżerów. Elementy konstrukcyjne odrdzewiajmy delikatnie, dbając o ich trwałość. W tym celu, po zastosowaniu środka usuwającego rdzę, który usuwa jednocześnie warstwę ochronną metalu, zabezpieczmy powierzchnię środkiem, opóźniającym korozję.